13 października odbyła się Gala Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej, podczas której projekt „Piaskownica uniwersytecka: Ameryka Łacińska dla najmłodszych” zdobył II miejsce.

Autorki projektu, dr Joanna Gocłowska-Bolek i Magdalena Szkwarek z Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW, popularyzowały wśród najmłodszych wiedzę o kulturach i społeczeństwach państw Ameryki Łacińskiej.

 

Wyjaśniały dzieciom, że Ameryka Łacińska to wcale nie miejsce, gdzie mówi się po łacinie, a przymiotnik latynoamerykański wcale nie pochodzi od słowa lato. Autorki projektu połączyły tradycyjny wykład akademicki z warsztatami dla najmłodszych, które były tematycznie związane z poruszanymi na wykładach zagadnieniami.

 

– Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, robiły notatki, zadawały pytania i angażowały się w prace warsztatowe. Od października zeszłego roku do czerwca 2016 roku zorganizowałyśmy szereg spotkań poświęconych różnym krajom i regionom Ameryki Łacińskiej. W każdych zajęciach uczestniczyło około 80 dzieci w wieku od 3 do 11 lat – mówi dr Joanna Gocłowska-Bolek.

 

Więcej informacji o Piaskownicy uniwersyteckiej można przeczytać na blogu dotyczącym projektu.

 

Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej przyznawana jest corocznie przez Kapitułę m.st. Warszawa za najlepszy projekt z zakresu edukacji kulturalnej. Celem konkursu jest promowanie ciekawych i oryginalnych dokonań w dziedzinie edukacji kulturalnej, a także rekomendowanie najlepszych jako dobrych praktyk. W tym roku do nagrody zostało zgłoszonych 91 projektów z całej Warszawy.

 

Więcej informacji na stronie Kulturalna Warszawa.