Rok – tyle trwała budowa Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej. 19 października odbyło się oficjalne otwarcie budynku.

Centrum powstało w Chęcinach, w Górach Świętokrzyskich, niemal 200 km od Warszawy. To część Wydziału Geologii UW.

 

Elewację budynku zdobi miejscowy kamień, a na dachu rosną takie same murawy, co wokół budynku. Wkomponowana w geologiczny scenariusz była też sama uroczystość otwarcia centrum. Zamiast nożyczek użyto młotków, zamiast przecinania było rozłupywanie i nie wstęgi, a płyt kalcytowych, wydobywanych w pobliskiej miejscowości Zalejowa.

 

 

Współpraca do skopiowania

Budowę gmachu rozpoczęto 10 czerwca 2014 roku, ale przygotowania do inwestycji trwały już od kilku lat.

 

– To miejsce będzie służyło popularyzacji nauki, prowadzeniu badań i kształceniu. Droga do jego powstania była trochę długa, ale to dlatego, że wszystkim zależało, żeby wyszło jak najlepiej – mówił prof. Marcin Pałys, rektor UW. – Wśród „rodziców” ECEG chciałem wymienić przede wszystkim mieszkańców wspólnoty Korzecko, gminę Chęciny, powiat kielecki, województwo świętokrzyskie i Uniwersytet Warszawski. To towarzystwo bardzo zróżnicowane, ale często bywa tak, że gdy „rodzice” się od siebie różnią, to „dziecko” jest szczególnie piękne i uzdolnione. I to jest właśnie ten przypadek – dodał.

 

– Mamy do czynienia z przykładem współpracy, która będzie, mam nadzieję, powielana, kopiowana również w innym miejscach pojawią się podobne kompleksy naukowo-dydaktyczne – powiedziała prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

 

Praktyki od pół wieku

W niedalekiej okolicy centrum można spotkać najstarsze skały w Polsce występujące na powierzchni, mające ponad 500 mln lat. To unikalna możliwość dla naukowców.

 

– Wszyscy geolodzy zdobywali wiedzę o przeszłości naszej planety w Górach Świętokrzyskich. Uczyli się tu moi mistrzowie, uczyłam się ja i uczą się tu kolejne generacje moich studentów – mówiła prof. Ewa Krogulec, dziekan Wydziału Geologii UW.

 

Aby badać historię geologiczną Ziemi w Góry Świętokrzyskie przyjeżdżają studenci i naukowcy z innych uczelni w Polsce i Europie. Jednym z nich był też Robert Jaworski, burmistrz miasta i gminy Chęciny, z wykształcenia geolog.

 

– W średniowieczu tętniło tu życie górnicze, wydobywano kruszce srebra, miedzi i ołowiu. Gdy wyczerpano wymienione kruszce rozpoczęła się eksploatacja surowców skalnych, która pozostawiła ślady swojego istnienia. Liczne wychodnie skał pochodzących z różnych okresów budowy Ziemi spowodowały, że od wieków przyjeżdżają tu naukowcy, aby badać ziemię chęcińską – mówił Robert Jaworski.

Więcej informacji na temat Europejskiego centrum Edukacji Geologicznej można przeczytać w broszurze okolicznościowej „Uniwersytet w Górach Świętokrzyskich”Pobierz publikację (pdf)