Publikujemy oświadczenie rektora UW w związku z wypowiedzią prof. Macieja Góreckiego i skierowaniem sprawy na drogę sądową oraz do Uczelnianej Komisji Wyborczej.

W związku z wypowiedzią prof. Macieja Góreckiego z dnia 12.04.2024 r. opublikowaną w serwisie X (dawniej Twitter), szkalującą moje dobre imię i drastycznie naruszającą moje dobra osobiste, kieruję sprawę na drogę sądową. Z uwagi na trwającą kampanię wyborczą na urząd Rektora UW – jako że zniesławienia dokonał kandydat w wyborach – kieruję tę sprawę również do Uczelnianej Komisji Wyborczej celem niezwłocznego ustalenia konsekwencji tej wypowiedzi dla samego prof. Macieja Góreckiego jako kandydata na urząd Rektora UW.

W związku z organizowaną przez OZZ Inicjatywa Pracownicza w dniu dzisiejszym (12.04.2024) debatą kandydatów na urząd Rektora UW wystosowałem do organizatorów pismo, w którym – z uwagi na zaistniałą sytuację, naruszającą wszelkie standardy uczciwej debaty akademickiej oraz przekroczeniem przez prof. Macieja Góreckiego wszelkich norm i zasad obowiązujących w trakcie trwającej kampanii na urząd Rektora UW – proszę o wykluczenie prof. Macieja Góreckiego z mającej się odbyć w dniu dzisiejszym debaty kandydatów. W razie udziału wyżej wymienionego w dzisiejszej debacie zmuszony będę odwołać swój udział w wydarzeniu. Powyższa decyzja podyktowana jest moim głębokim przekonaniem o bezwzględnej konieczności przestrzegania przez wszystkich kandydatów na urząd Rektora UW dobrych obyczajów akademickich, obowiązujących przepisów prawa oraz zasad uczciwości w kampanii wyborczej. Kampania wyborcza na urząd Rektora UW rządzi się swoimi prawami, nie daje jednak podstaw do łamania prawa poprzez zniesławianie, szkalowanie oraz naruszanie dóbr osobistych, które to czyny objęte są sankcjami zarówno karnymi, jak i cywilnoprawnymi.

Alojzy Z. Nowak