14 marca w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego odbędzie się uroczystość odnowienia doktoratu prof. Jacka Baranowskiego, wybitnego fizyka, eksperta w zakresie inżynierii materiałowej. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00.

Prof. Jacek Baranowski jest wybitnym przedstawicielem „warszawskiej szkoły fizyki półprzewodników”. 17 października 2022 roku Rada Wydziału Fizyki UW podjęła uchwałę o odnowieniu doktoratu naukowca. 22 marca 2023 roku uchwała w tej sprawie została podjęta także przez Senat UW. Decyzja o odnowieniu doktoratu jest wyrazem uznania wybitnych osiągnięć naukowych i dydaktycznych oraz ogólnouniwersyteckiej działalności prof. Baranowskiego.

Grafen i półprzewodniki

Prof. Jacek Baranowski związany jest z Wydziałem Fizyki UW od 1957 roku. Stopień naukowy doktora uzyskał tu w 1969 roku, przedstawiając rozprawę Widma domieszek metali przejściowych w związkach grupy AII-BVI i AIII-BV, która była wynikiem dwuletnich badań na Uniwersytecie Stanforda. Praca ta jest nadal cytowana (obecnie posiada ponad 200 cytowań).

Naukowiec zajmuje się fizyką ciała stałego. Jest jednym z inicjatorów badań nad grafenem w Polsce. Jego prace naukowe poruszały takie tematy jak stany rezonansowe metali przejściowych w półprzewodnikach, oddziaływanie fononów z termami energetycznymi metali przejściowych w półprzewodnikach, defekty w arsenku galu. Zastosowana na Wydziale Fizyki UW dzięki profesorowi technologia przyczyniła się do powstania i rozwoju Laboratorium Nanostruktur Półprzewodnikowych.

Rezultaty badań prof. Baranowskiego są znane zarówno w Europie, jak i na świecie. Naukowiec wypromował szesnaścioro doktorów. Zaangażowany był również w działalność organizacyjną na Wydziale Fizyki UW. Pod koniec lat 70. pełnił funkcję prodziekana, później kierował Zakładem Fizyki Ciała Stałego Instytutu Fizyki Doświadczalnej (IFD), był też dyrektorem IFD.

Prof. Baranowski przewodniczył Oddziałowi Warszawskiemu Polskiego Towarzystwa Fizycznego, był też członkiem m.in. Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Obecnie pracuje w Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Uroczystość w Sali Senatu

Uroczystość odnowienia doktoratu prof. Jacka Baranowskiego odbędzie się 14 marca o godz. 12.00 w Sali Senatu UW Pałacu Kazimierzowskiego na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu.

Laudację promocyjną wygłosi prof. Adam Babiński, prodziekan ds. finansowych Wydziału Fizyki UW. Recenzentami dorobku naukowego prof. Baranowskiego byli: prof. Jan Misiewicz z Politechniki Wrocławskiej oraz prof. Andrzej Mycielski z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk.