22 maja w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się seminarium naukowe „Pod znakiem medycyny 2”, poświęcone prezentacji wyników interdyscyplinarnych projektów badawczych realizowanych wspólnie przez zespoły z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego.

Seminarium otworzyli prof. Alojzy Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, płk prof. Marek Rękas, zastępca dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego, prof. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, oraz prof. Ewa Bulska, dyrektor Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW. W wydarzeniu uczestniczyli również prorektorzy UW: prof. Zygmunt Lalak, prof. Sambor Grucza i prof. Adam Niewiadomski, a także dziekani i kierownicy jednostek uczelni, naukowcy reprezentujący UW i WIM–PIB oraz przedstawiciele środowiska medycznego i biznesowego.

– Współpraca Uniwersytetu Warszawskiego i Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego pokazuje, jak wiele można osiągnąć, gdy spotykają się kompetencje medyczne, nauki ścisłe, nowe technologie i pasja badawcza. Od początku zależało nam nie tylko na stworzeniu nowoczesnego kierunku lekarskiego, ale przede wszystkim na budowie silnego środowiska naukowego, które będzie prowadzić badania ważne dla rozwoju współczesnej medycyny i bezpieczeństwa zdrowotnego. Cieszy nas ogromne zainteresowanie studiami, bardzo dobre wyniki grantowe oraz fakt, że wokół Wydziału Medycznego UW tworzy się społeczność ludzi ambitnych, otwartych na współpracę i gotowych do podejmowania najtrudniejszych wyzwań badawczych. Wierzę, że wspólnie budujemy miejsce, które w przyszłości stanie się jednym z najważniejszych ośrodków medyczno-badawczych w tej części Europy – podkreślił prof. Alojzy Nowak, rektor UW.

W programie wydarzenia znalazły się prezentacje projektów realizowanych w ramach I edycji konkursu badawczego UW i WIM–PIB. Uczestnicy przedstawili wyniki badań prowadzonych wspólnie przez zespoły z obu instytucji, a następnie wzięli udział w dyskusji podsumowującej. Program obejmował również sesję plakatową oraz spotkanie networkingowe.

– Dzisiejsze sympozjum pokazuje, jak dynamicznie rozwija się współpraca między Wojskowym Instytutem Medycznym a Uniwersytetem Warszawskim. Zaprezentowane projekty są tylko częścią badań i inicjatyw realizowanych wspólnie przez nasze zespoły, ale już dziś widać ich ogromny potencjał naukowy i rozwojowy. Szczególnie cieszy mnie aktywny udział studentów kierunku lekarskiego UW, którzy coraz częściej współtworzą zespoły badawcze i publikują wyniki swoich prac. To potwierdza, że idea, która towarzyszyła tworzeniu Wydziału Medycznego UW – kształcenie lekarzy-badaczy, otwartych na naukę i nowoczesną medycynę – konsekwentnie się realizuje – powiedział prof. Bolesław Kalicki, dziekan Wydziału Medycznego UW.

Podczas wydarzenia przedstawiono rezultaty badań z zakresu m.in. kardiologii, okulistyki, dermatologii, neurologii oraz biologii medycznej. Naukowcy zaprezentowali projekty dotyczące m.in. identyfikacji czynników predykcyjnych niewydolności serca u pacjentów po ostrym zespole wieńcowym, analiz genetycznych czerniaka błony naczyniowej oka, badań proteomicznych wspierających terapię łuszczycy oraz wykorzystania metod uczenia maszynowego w prognozowaniu przebiegu stwardnienia rozsianego. Przedstawiono także projekt poświęcony zastosowaniu wiązki świetlnej do inaktywacji bakterii wywołujących boreliozę.

– Badania realizowane wspólnie przez Uniwersytet Warszawski i Wojskowy Instytut Medyczny mają szczególne znaczenie dla rozwoju nowoczesnej medycyny na UW. Budujemy ją od podstaw, tworząc model oparty na ścisłej współpracy nauk medycznych z biologią, chemią, fizyką, informatyką i zaawansowanymi metodami obliczeniowymi rozwijanymi m.in. w ICM. Właśnie dlatego projekty medyczne i okołomedyczne zostały objęte wsparciem Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” – zaznaczył prof. Zygmunt Lalak, prorektor UW ds. badań.