Ukazał się najnowszy numer pisma uczelni, a w nim m.in. informacje z życia Uniwersytetu, artykuły o badaniach oraz harmonogram wyborów, które wiosną odbędą się na UW.

Najnowszą gazetę otwiera tekst podsumowujący rok 2015 na Uniwersytecie, czyli subiektywny ranking dziesięciu najważniejszych wydarzeń minionych miesięcy.  Z przeszłości czytelnik przenosi się w nie tak odległą przyszłość. W artykule „Rok wyborczy” można znaleźć uporządkowane informacje dotyczące ordynacji i terminów głosowań podczas zbliżających się wyborów m.in. władz rektorskich i dziekańskich.

 

Na łamach „UW” tekst podsumowujący minioną kadencję oraz prezentujący program wyborczy publikuje również rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys, który oficjalnie zadeklarował chęć ponownego ubiegania się o najwyższe stanowisko na uczelni.

 

Jesienią dzięki staraniom władz rektorskich Uniwersytet otrzymał wieloletni program wsparcia finansowego. O wykorzystaniu środków z programu „Dobra inwestycja” na uniwersyteckie inwestycje budowlane pisze prof. Stefan Jackowski.

 

W dziale „Badania” dzieje się niemało – o „uchodźcy”, czyli słowie roku 2015, pisze prof. Marek Łaziński, a o „parentingu”, czyli nowoczesnym rodzicielstwie – redaktorzy z Obserwatorium Językowego. Można również przeczytać o najmłodszej jednostce UW, czyli niedawno otwartym Laboratorium Cyfrowym Humanistyki, a także poznać kilka ciekawostek o języku wilamowskim, którym zajmuje się zespół prof. Justyny Olko z Wydziału „Artes Liberales”. Badania zostały nagrodzone grantem w europejskim programie Twinning.

 

Skoro mowa o grantach, w najnowszym numerze pisma uczelni jest również rozmowa ze zdobywcami dwóch grantów ERC – prof. Mikołajem Bojańczykiem, który bada naturę automatów skończonych, oraz prof. Katarzyną Marciniak zajmująca się recepcją kultury antycznej.

 

Zaglądając na ostatnie strony gazety, można przeczytać m.in. o ekologicznej koncepcji architektonicznej nowego budynku Stacji Terenowej Wydziału Biologii, który do 2020 roku zostanie wybudowany w Urwitałcie na Mazurach. Jest też obszerna relacja z wysłuchania publicznego dotyczącego nowelizacji ustawy o obowiązku szkolnym dla sześciolatków, które na początku stycznia odbyło się na UW.

 

Warto zajrzeć również do cyklu „Odkurzone, uchwycone” – tym razem dr Rober Gawkowski pisze o studentach, którzy ukończyli naukę w trudnym okresie II wojny światowej.

„Uniwersytet Warszawski” dostępny jest w wydaniu papierowym. Egzemplarze pisma wykładane są na bieżąco w Pałacu Kazimierzowskim, dawnej Bibliotece oraz Auditorium Maximum. W najbliższych tygodniach można je będzie znaleźć również na wydziałach.