Wystawa zdjęć ukazujących Warszawę i jej mieszkańców sprzed 100 lat, nocny spacer po rozświetlonych ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej i opowieść o życiu Ogrodu Botanicznego UW po zmroku. To atrakcje, które oferuje Uniwersytet z 15 na 16 maja podczas Nocy Muzeów 2021.

W nocy z 15 na 16 maja jednostki uniwersyteckie organizują wydarzenia w ramach Nocy Muzeów 2021. Muzeum UW przybliży zwiedzającym Warszawę sprzed 100 lat. Inspiracją do zorganizowania wydarzenia była wystawa Muzeum UW, prezentująca nieznane warszawskie kadry, wywołane ze szklanych negatywów przechowywanych w Pracowni Historycznej Tchorek-Bentall.

 

Oprócz wystawy Muzeum UW zaplanowało spektakle, które będą wyświetlane na telebimie. Zespół Pieśni i Tańca „Warszawianka” zaprezentuje przeboje i szlagiery z lat 1919-1939. W salach Pałacu Kazimierzowskiego i Sali Kolumnowej Gmachu Pomuzealnego wystąpi Chór Akademicki UW. Z powodu pandemii zwiedzanie budynków Uniwersytetu odbędzie się zdalnie.

 

W Noc Muzeów będzie można odwiedzić najpiękniejsze ogrody uniwersyteckie. Ogród Botaniczny UW organizuje nocne spacery, podczas których przewodnicy oprowadzą zwiedzających po najciekawszych zakątkach i opowiedzą o życiu ogrodu po zmroku.

 

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie przygotowała spacer po ogrodach, które znajdują się na dachu budynku. Oprócz roślin podziwiać będzie można rzeźby kosmologiczne Ryszarda Stryjeckiego. Cykl rzeźb wielkoformatowych w marmurze i granicie, pod wspólnym tytułem „Szkic sytuacyjny”, powstał w latach 1990–2000. Dodatkowo w nocy z 15 na 16 maja ogrody BUW zostaną specjalnie podświetlone.

Muzeum UW
  • Krakowskie Przedmieście 26/28, od godz. 19.00 do 0.00;
  • telebim na gmachu dawnej Biblioteki UW: pokaz zdjęć wywołanych ze szklanych negatywów;
  • sale Pałacu Kazimierzowskiego i Sali Kolumnowej Gmachu Pomuzealnego: spektakle Zespołu Pieśni i Tańca UW „Warszawianka”;
  • link do wirtualnych spacerów po kampusie >>

 

Ogród Botaniczny UW

 

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
  • Dobra 56/66, od godz. 19.00 do 1.00;
  • audioprzewodniki dostępne są na stronie BUW >>