20 maja uczestnicy warszawskiej Nocy Muzeów będą mogli odwiedzić kilka uniwersyteckich jednostek, wziąć udział w „Smakowitym Rajdzie” w Ogrodzie Botanicznym i zagrać w grę „Nukat” w Bibliotece Uniwersyteckiej.

 W tegorocznej Nocy Muzeów wezmą udział 233 instytucje. Zorganizowanych zostanie ponad 300 wydarzeń. Również jednostki Uniwersytetu Warszawskiego otworzą się dla zwiedzających.

 

Na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii przy ulicy Bednarskiej uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli zwiedzić studio radiowe Radia Kampus. Dziennikarze z UW pokażą, jak nagrać zapowiedź radiową, oprowadzą po studiu i opowiedzą, jak tworzone są audycje. Przed bramą główną UW rozstawi się mobilne studio Radia Kampus, które będzie na żywo relacjonowało to, co się dzieje na Trakcie Królewskim.

 

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie zaprezentuje obiekty z kolekcji historycznych, artystycznych i specjalnych, m.in. druki z XVI-XIX wieku dotyczące Rzeczpospolitej wielu wyznań i mapy, karty tytułowe i frontispisy atlasów z XVIII wieku – „Polonia, America, Gloria… kobiece personifikacje”. Uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli również zagrać w grę terenową „Nukat”– szybką podróż przez biblioteczne katalogi, zobaczyć wystawę plakatów i zwiedzić japoński tradycyjny pawilon herbaciany – chashitsu Kaian.

 

Spacerujący Traktem Królewskim będą mieli możliwość zwiedzenia Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, gdzie będzie można zobaczyć niedostępne na co dzień sale Balową i Narożną, obejrzeć wiele obrazów, rzeźb, rycin i obiektów pochodzących z XIX wieku, a także obejrzeć wystawę stałą w Muzeum UW prezentującą początki Uniwersytetu Warszawskiego pt. „Orzeł i pięć gwiazd Uniwersytetu”.

 

Ogród Botaniczny UW podczas Nocy Muzeów współorganizuje kulinarną podróż dookoła świata – „Smakowity Rajd”. Podczas jego trwania uczestnicy dowiedzą się jakie walory smakowe i właściwości lecznicze ma np. komosa biała, pokrzywa czy żarłopłan wiosenny.

 

Więcej informacji o Nocy Muzeów jest w Informatorze.