– Kobyły historii nie da się ujeździć, nie da się na niej zajechać tam, gdzie by się chciało – mówił po ogłoszeniu werdyktu w tegorocznym konkursie NIKE prof. Karol Modzelewski, autor „Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca” uznanej za najlepszą książkę roku.

 

– Historię robimy wszyscy, przeważnie nie zdając sobie sprawy z tego, co czynimy. Jeżeli suma moich doświadczeń, którą starałem się w tej książce przystępnie przedstawić, pomoże komuś w zrozumieniu tej niekomfortowej prawdy, to będę się cieszył. Im lepiej będziemy to rozumieli, tym lepiej dla nas wszystkich – dodał laureat NIKE 2014. Nagrodzona książka to autobiografia wybitnego historyka i opozycjonisty, przedstawia losy jego i jego rodziny. Tłem dla wspomnień o najbliższych jest historia Polski od lat 40. XX wieku po czasy współczesne.

 

Do nagrody nominowano w tym roku 7 autorów. Ogłoszenie zwycięzcy, jak co roku, odbyło się w Bibliotece Uniwersyteckiej.

 

Karol Modzelewski, emerytowany profesor Wydziału Historycznego UW, jest wybitnym  mediewistą. Do jego najbardziej znanych prac należą m.in.: „Organizacja gospodarcza państwa piastowskiego”, „La transizione dall’antichita al feudalesimo”, „Chłopi w monarchii wczesnopiastowskiej” oraz „Barbarzyńska Europa”, za którą w 2007 roku został wyróżniony Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Był stypendystą Fondazione Giorgio Cini w Wenecji, jako visiting professor wykładał w École des Hautes Études en Science Sociales, w College de France oraz na Uniwersytecie Sapienza w Rzymie. Jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk i Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

 

Kariera naukowa prof. Modzelewskiego przeplatała się z działalnością polityczną. W czasach PRL-u był działaczem opozycji demokratycznej i „Solidarności”. W 1965 roku wystosował wraz z Jackiem Kuroniem „list otwarty” do członków PZPR, za co skazano go na 3,5 roku więzienia. W 1998 roku odznaczono go Orderem Orła Białego.