W niedzielę film o dr. hab. Piotrze Sułkowskim miał swoją telewizyjną premierę. 9 listopada wyemitowała go TVP Regionalna w „Globie”. Powtórka w środę o g. 10.30.

 

Dr hab. Piotr Sułkowski z Wydziału Fizyki jest bohaterem pierwszego klipu z cyklu o siedmiu laureatach – pracownikach Uniwersytetu Warszawskiego – najbardziej prestiżowego grantu naukowego Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council).

 

9 listopada można było obejrzeć filmik uniwersyteckiej produkcji oraz rozmowę z dr. hab. Piotrem Sułkowskim o jego badaniach w programie „Glob – magazyn nowości naukowych”, który prowadzi Alicja Leśniak. Audycja jest dostępna w paśmie ogólnopolskim. Aby ją zobaczyć w Warszawie należy włączyć TVP Warszawa, w Krakowie – TVP Kraków, w Białymstoku – TVP Białystok itd.

 

Projekt dr. hab. Piotra Sułkowskiego „Quantum fields and knot homologies” poświęcony jest związkom pomiędzy fizyką a matematyką, a konkretniej pomiędzy kwantową teorią pola i teorią strun a matematyczną teorią węzłów oraz macierzy losowych.

 

Naukowiec jest adiunktem w Instytucie Fizyki Teoretycznej UW, współpracuje z California Institute of Technology (jako visiting faculty/associate). Prowadził badania na Harvardzie, Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, Uniwersytecie w Bonn, Uniwersytecie w Amsterdamie. W 2013 r. od ERC otrzymał ponad 1,3 mln euro na okres 5 lat.