W Polsce studiuje ponad 65 tys. cudzoziemców. Najlepsi są na UW. To Anastasiya Niakrasava z Białorusi i Seyed Mohammadreza Sadr z Iranu, którzy zwyciężyli w konkursie Interstudent 2017.

27 lutego w Krakowie podczas konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2017” ogłoszono wyniki konkursu Interstudent na najlepszego studenta zagranicznego uczącego się w Polsce. Nagrody przyznawano w trzech kategoriach: studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Swojego laureata wybierali też internauci.

 

W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło ponad 100 zgłoszeń. Tym razem w każdej z trzech kategorii nagrodzono dwójkę studentów zagranicznych.

 

Studia doktoranckie

W kategorii studiów doktoranckich pierwsze miejsce zajęła pochodząca z Białorusi Anastasiya Niakrasava. W Instytucie Muzykologii UW prowadzi zajęcia z etnomuzykologii, metodyki badań terenowych oraz warsztaty z tradycyjnego śpiewu Podlasia i Suwalczyczyzny.

 

– Poznałam tu wysokiej klasy specjalistów, fantastycznych ludzi, przyjaciół. Wciąż mam możliwość uczenia się i doskonalenia swoich umiejętności. Wybór studiów w Polsce to moja najlepsza decyzja. Chciałabym pracować w międzynarodowym gronie fachowców, przygotowywać i realizować dobre projekty badawcze, dzielić się z innymi tym, co potrafię najlepiej – mówi Anastasiya Niakrasava.

 

Drugą laureatką w tej kategorii została Litwinka Sabina Brazevic z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Studia magisterskie

Najlepszym studentem studiów magisterskich został Seyed Mohammadreza Sadr z Iranu studiujący psychologię na UW. W przyszłości zamierza wyspecjalizować się w psychologii neuoropoznawczej i wykorzystywać nowe technologie w rehabilitacji neuropsychologicznej. Oprócz nauki Seyed Mohammadreza Sadr uczestniczy w licznych przedsięwzięciach studenckich, festiwalach z dziedziny kultury i sztuki, imprezach sportowych.

 

Razem z nim nagrodę dla najlepszego studenta studiów magisterskich odebrał Omar Al-Obaidi Irakijczyk ze Szwecji reprezentujący Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zwyciężył również w głosowaniu internetowym otrzymując tytuł Najpopularniejszego Studenta Zagranicznego w Polsce.

 

Studia licencjackie

W kategorii „Studia licencjackie” zwyciężyli pochodząca z Indii Sowmya Thottambeti, która studiuje na Politechnice Poznańskiej oraz Vadym Melnyk z Ukrainy reprezentujący Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.