Richard E. Bellman Control Heritage Award jest corocznym wyróżnieniem przyznawanym przez American Automatic Control Council. Po raz pierwszy w ciągu jego czterdziestoletniej historii uhonorowana nim została kobieta. Jest nią prof. Irena Lasiecka, absolwentka UW.

Nagrodę Richarda E. Bellmana otrzymują wybitni naukowcy, którzy w swoim dorobku mają znaczące osiągnięcia badawcze w zakresie teorii sterowania. Jest ona uznawana za najwyższe tego rodzaju wyróżnienie dla uczonych związanych z instytucjami naukowymi w USA. Nagroda przyznawana jest od 1979 roku przez American Automatic Control Council. W tegorocznej edycji laureatką po raz pierwszy została kobieta.

Wyróżnienie Richard E. Bellman Control Heritage Award 2019 otrzymała prof. Irena Lasiecka. Badaczka jest matematyczką specjalizującą się m.in. w teorii sterowania, równaniach różniczkowych oraz matematyce stosowanej. To absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, na którym ukończyła studia magisterskie i obroniła rozprawę doktorską w dyscyplinie matematyka stosowana. W 2012 roku prezydent RP nadał jej tytuł profesora.

Swoją karierę naukową rozwijała najpierw w Instytucie Badań Systemowych PAN, a następnie na uniwersytetach amerykańskich. Obecnie kieruje pracami Department of Mathematical Sciences w University of Memphis. Jest autorką licznych publikacji naukowych i laureatką wielu nagród, w tym tej przyznanej przez UW za obronioną w 1975 roku dysertację doktorską.