Historia ukraińskiej wyszywanki, warsztaty kaligraficzne, uzbeckie i meksykańskie gry, występy artystyczne oraz dyskusja na temat UNESCO to niektóre z atrakcji IV edycji festiwalu Miasteczko na Styku Kultur – Cultural Hot Spot.

17 maja na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu odbył się festiwal Miasteczko na Styku Kultur – Cultural Hot Spot. Wydarzenie od czterech lat przybliża społeczności akademickiej tradycje zagranicznych studentów Uniwersytetu Warszawskiego.

W dniu festiwalu przestrzeń pomiędzy wydziałami Historii i Archeologii zapełniły stoiska prezentujące kultury i tradycje piętnastu krajów i regionów oraz dwunastu kół naukowych. Swoich reprezentantów miały: Turcja, Brazylia, Korea Południowa, Uzbekistan, Meksyk, Mołdawia, Ukraina, Azerbejdżan, Iran, Malezja, Japonia, Chiny, Armenia, Wietnam oraz Transylwania jako region wielokulturowy. Przy stoiskach można było spotkać polskich i zagranicznych studentów wolontariuszy oraz przedstawicieli kół naukowych działających na Wydziale Orientalistycznym.

Wyszywanki, loterie i tańce

Organizatorzy przygotowali dla odwiedzających wiele atrakcji. Przy stoisku Ukrainy można było poznać historię koszuli wyszywanej tradycyjnym haftem, tzw. wyszywanki. Wolontariusze reprezentujący Japonię zaprosili do udziału w loterii fantowej, a Uzbecy zaproponowali wspólną zabawę Kim oladi-yo shuginani-yo czyli zakładanie tradycyjnej czapki – doppo – bez użycia rąk. Reprezentanci Mołdawii opowiedzieli o produkcji wina i tamtejszej kuchni. Uczestnicy festiwalu mogli zagłębić się także w tajniki sztuki kaligrafowania, poczytać brazylijskie komiksy, przebrać się w tradycyjne stroje czy napisać swoje imię po wietnamsku, ukraińsku, chińsku i koreańsku.

W ramach wydarzenia odbyły się również występy artystyczne na scenie przed Starą Biblioteką. Studenci UW oraz zaproszeni goście z m.in Ten Shin Kai, Monarka Mexfolk, Triana Flamenco Dance School, Moc Aloha, QAMARIYA Group prezentowali sztuki walki, tańce i pieśni ludowe z Armenii, Azerbejdżanu, Korei Południowej, Meksyku, Polski, Indii, Portugalii i Hawajów.

Podczas tegorocznej edycji Miasteczka na Styku Kultur odbyła się też rozmowa dotycząca roli UNESCO w ochronie i promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W debacie udział wzięły dr hab. Hanna Schreiber, kierownik Katedry UNESCO ds. publicznych i globalnych procesów zarządzania niematerialnym dziedzictwem kulturowym, oraz dr Julia Krzesicka z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.

Organizatorami festiwalu Miasteczko na Styku Kultur – Cultural Hot Spot były Komisja Współpracy Zagranicznej ZSS UW, Welcome Point, Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu oraz Rada Samorządu Studentów Wydziału Orientalistycznego.