W wiosenne dni warto wybrać się do uniwersyteckich ogrodów. W sobotę 4 kwietnia został otwarty Ogród Botaniczny, w którym można dostrzec pierwsze kwitnące rośliny.

Ogród uniwersytecki jest dostępny dla zwiedzających od kwietnia do października. Goście mogą zwiedzać poszczególne jego działy albo wybrać jedną ze specjalnie opracowanych ścieżek edukacyjnych, np. „Pomniki przyrody”, „Dla kogo kwitną kwiaty” czy też „Podróże roślin”. W Ogrodzie Botanicznym można podziwiać zarówno roślinność typową dla polskiego krajobrazu, jak również i egzotyczne gatunki roślin.

 

Co już możemy zobaczyć w ogrodzie? Na dziedzińcu, tuż przy bramie zakwitły zawilce gajowe, które możemy odnaleźć w lasach liściastych i mieszanych. Pod bukami pojawiły się niebieskie kwiaty przylaszczek, występujące – podobnie jak zawilce – w lasach liściastych. Przy wejściu do parku możemy podziwiać pierwsze kwiaty krzewu różanecznika ostrokończystego. Naturalne siedliska tego gatunku znajdziemy w Chinach, Japonii, Mongolii oraz w południowo-wschodniej Rosji. W arboretum odnajdziemy kwiaty wawrzynka wilczełyko.

 

W uniwersyteckim ogrodzie otwarto również szklarnie, które są już dostępne dla indywidualnych zwiedzających od środy do niedzieli. Ogród Botaniczny znajduje się przy Alejach Ujazdowskich 4.

 

Na spacer warto się także wybrać do jednego z najpiękniejszych w Europie dachowych ogrodów, który znajduje się w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej przy ulicy Dobrej 56/66. Ogród na dachu jest dostępny dla zwiedzających od 1 kwietnia. Wstęp wolny.