Uniwersytet Warszawski do udziału w konkursie Modernizacja Roku 2015 zgłosił Pałac Czetwertyńskich-Uruskich, w którym znajduje się Wydział Geografii i Studiów Regionalnych.Głosowanie trwa na stronie konkursu >>

 

Pałac Czetwertyńskich-Uruskich to budynek wpisany do rejestru zabytków, jest częścią historycznego kampusu UW, który znajduje się pod opieką konserwatorską.

 

Na miejscu dzisiejszego pałacu stał w XVIII wieku jego późnobarokowy poprzednik. To tutaj Stanisław August dowiedział się, że został wybrany królem Polski. Wydarzenie to upamiętnia tablica umieszczona na narożniku tarasu przypałacowego, na pierwszym piętrze.

 

W obecnym kształcie gmach wzniesiony został w latach 40. XIX wieku. W czasie wojny budynek najpierw obrabowano, a następnie doszczętnie spalono. Po powojennych zniszczeniach został odbudowany w latach 1948-1952.

 

Ostatnią rewitalizację zakończono w 2015 roku. Osuszono fundamenty, wymieniono pokrycie dachowe, wstawiono 260 nowych okien wykonanych na specjalne zamówienie, z zachowaniem historycznych podziałów. Odnowiono elewację budynku wraz z kolorystyką (prowadzone były specjalistyczne badania warstw malarskich) oraz tarasy, z których można podziwiać zabytkowy teren Uniwersytetu Warszawskiego.

 

W środku wymieniono posadzki w holach i na korytarzach. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

Teraz wygląd zewnętrzny odpowiada przedwojennemu pierwowzorowi.