– Mamy szanse na podobne sukcesy w przyszłości – mówił rektor UW prof. Marcin Pałys na spotkaniu ze srebrną drużyną z mistrzostw w programowaniu zespołowym w Jekaterynburgu.

 

Piąte miejsce i srebrny medal wywalczyli studenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Jarosław Błasiok, Tomasz Kociumaka i Jakub Oćwieja na XXXVIII Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym w Jekaterynburgu w Rosji. – To już uniwersytecka tradycja, że od lat zajmujemy miejsca w czołówce ACM ICPC. Studenci zdobyli najlepszy z możliwych srebrny medal, zaraz za złotym – mówił prof. Marcin Pałys, rektor UW w czasie spotkania z młodymi informatykami. – Mamy szanse podążać w następnych latach tą drogą sukcesu.

 

ACM International Collegiate Programming Contest odbywają się od 1977 r. Pierwszy raz drużyna z Polski uczestniczyła w konkursie ACM ICPC dwadzieścia lat temu. Byli to reprezentanci UW. Uniwersytet co roku kwalifikuje się do finałów. Drużyny z UW zwyciężyły w konkursach w 2003 r. w Beverly Hills oraz 2007 w Tokio.

 

W finałach 25 czerwca brało udział 121 drużyn z całego świata. W eliminacjach startowało 32 043 studentów z 2 286 uczelni z 94 krajów. Studenci mieli do rozwiązania dwanaście złożonych problemów algorytmicznych, które mogą wydarzyć się w życiu codziennym. Trzeba było ułożyć odpowiedni algorytm i zaprogramować go w jednym z trzech języków: C, C++ lub Java. Każdy zespół miał do dyspozycji jeden komputer.

 

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dostrzegło międzynarodowe osiągnięcia WMIM. – Sukcesy studentów informatyki zostały nominowane w plebiscycie na odkrycie lub wydarzenie 25-lecia wolnej Polski – zauważył prof. Jan Madey z WMIM.

 

Sponsorem głównym drużyn Uniwersytetu Warszawskiego jest PKO Bank Polski. Za swoje dotychczasowe zasługi reprezentanci UW otrzymali stypendia ufundowane przez Fundację PKO Banku Polskiego. – Jesteśmy z uniwersyteckimi informatykami od początku istnienia fundacji – przypomniała Urszula Kontowska, prezes fundacji.

 

Opiekę nad zespołem sprawują prof. Krzysztof Diks, prof. Jan Madey, Tomasz Idziaszek, Szymon Acedański, prof. Tadeusz Tomaszewski – prorektor UW.