Dlaczego nie wierzymy w kryzys klimatyczny? Pytanie to jest tematem przewodnim spotkania online na Instagramie, które dotyczyć będzie zmiany klimatu. Live odbędzie się 4 lutego o godz. 18.00. Jednym z gości wydarzenia będzie prof. Szymon Malinowski z Wydziału Fizyki UW, współautor portalu „Nauka o klimacie”, bohater filmu „Można panikować”.

 

Zmiana klimatu postrzegana jest jako jedno z największych wyzwań i zagrożeń pod względem środowiskowym, ekonomicznym oraz psychologicznym.

 

4 lutego odbędzie się spotkanie „Live na Instagramie. Dlaczego nie wierzymy w kryzys klimatyczny?” z udziałem prof. Szymona Malinowskiego z Wydziału Fizyki UW, fizyka atmosfery, specjalisty w zakresie fizyki chmur i opadów, współtwórcy portalu „Nauka o klimacie” (a także współautora książki pod tym samym tytułem). Portal dostarcza rzetelnej wiedzy naukowej o systemie klimatycznym naszej planety.

 

Prof. Malinowski jest również popularyzatorem wiedzy naukowej na temat zmiany klimatu – o swojej pracy opowiadał w filmie, który powstał w ramach projektu „Można panikować” w 2020 r.

 

Gościem wydarzenia będzie także Zosia Zochniak pomysłodawczyni i współzałożycielka portalu UbraniaDoOddania.pl, promująca zwiększanie świadomości ekologicznej.

 

Podczas spotkania rozmówcy odpowiedzą na pytania i wątpliwości związane ze zmianą klimatu. Poszukają również rozwiązań, które z poziomu jednostki mogą wpłynąć na poprawę sytuacji klimatycznej.

 

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 na profilu Uniwersytetu Warszawskiego na Instagramie. Prelegenci odpowiedzą na wybrane pytania uczestników. Można je zadawać na czacie podczas transmisji.

 

Klimatyczne ABC

Jednym z tematów spotkania będzie także publikacja „Klimatyczne ABC”. Jest to pierwszy w Polsce interdyscyplinarny podręcznik o zmianach klimatu, opracowany przez 16 badaczy z UW i innych instytucji naukowych, reprezentujących różne dziedziny wiedzy. Książka może być pomocą dydaktyczną dla nauczycieli w szkołach średnich oraz na uczelniach. Powstała jako odpowiedź naukowców na pilną potrzebę powszechnej edukacji o kryzysie klimatyczno-ekologicznym.

 

Publikacja podzielona jest na cztery części, przedstawiające mechanizmy i przyczyny globalnego ocieplenia, jego konsekwencje oraz działania, które mogą zapobiec najbardziej negatywnym skutkom zmiany klimatu.

 

UW dla środowiska i klimatu

Na UW podejmowane są działania na rzecz zwiększania świadomości dotyczącej środowiska i klimatu. Na Uniwersytecie w najbliższym czasie powołany zostanie zespół doradczy ds. wsparcia inicjatyw proekologicznych. Zastąpi on dotychczasowy zespół działający do 31 października 2020 r., którego zadaniem było prowadzenie i koordynacja działań na poziomie uczelni na rzecz zapobiegania kryzysowi związanemu ze zmianą klimatu. Powołany zostanie także rzecznik ds. kryzysu klimatycznego.

 

Na uczelni odbywają się również konferencje, kursy, wykłady i inne wydarzenia poświęcone klimatowi i ekologii, m.in. aktualnie prowadzony jest zdalnie kurs „Podstawy wiedzy o zmianie klimatu – perspektywa interdyscyplinarna”, z którego korzystają pracownicy uczelni. W semestrze letnim kontynuowane będą także zajęcia ogólnouniwersyteckie dotyczące problemu zmiany klimatu i kryzysu ekologicznego. Więcej informacji na temat działań UW w zakresie klimatu i ekologii znajduje się w zakładce https://www.uw.edu.pl/uniwersytet/uw-dla-klimatu/.