Publikujemy list otwarty Dziekanów Uniwersytetu Warszawskiego w związku z toczącą się kampanią wyborczą na urząd rektora.

Warszawa, 15 kwietnia 2024 r.

Szanowni Państwo,

Drogie Koleżanki i Koledzy,

Członkowie społeczności akademickiej Uniwersytetu Warszawskiego,

oświadczenie Samorządu Studentów UW z dnia 9 kwietnia br. daje asumpt do wyrażenia opinii, że Uniwersytetem Warszawskim w przyszłej kadencji powinien kierować Rektor, który potrafi prowadzić dialog ze wszystkimi grupami naszej akademickiej społeczności. Żadnej z nich nie wyklucza, ale także żadnej nie faworyzuje.

Warunkiem sine qua non kompetencji Rektora musi być także umiejętność wspólnotowego prowadzenia Uniwersytetu Warszawskiego w czasach kryzysów ekonomicznych, społecznych czy też geopolitycznych. Rektor powinien sprawnie realizować strategiczne projekty uczelni, odpowiedzialnie zarządzać jej finansami, mieć długofalową wizję rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego oraz być gwarantem decentralistycznego i demokratycznego modelu zarządzania uczelnią.

Liczni z nas lub nasi poprzednicy o taki model zarządzania naszą uczelnią walczyli podczas tworzenia nowego Statutu UW w 2019 roku. Wyrazem sprzeciwu wobec zaproponowanych przez ówczesne władze rektorskie rozwiązań mocno centralizujących Uniwersytet Warszawski, więcej, rozwiązań poważnie podważających autonomię naszej uczelni oraz podmiotowość Wydziałów i podstawowych jednostek organizacyjnych UW, był list otwarty podpisany przez 19 członków Senatu w tym, 15 dziekanów.

Opowiadamy się, tak jak wówczas, za zarządzaniem Uniwersytetem Warszawskim zgodnie ze sprawdzonymi rozwiązaniami i wartościami demokracji wewnątrzuczelnianej. Wartości te wyrażają się także stanowczym sprzeciwem wobec agresji, a w szczególności agresji werbalnej w życiu akademickim, tak często pojawiającej się w obecnej kampanii wyborczej.

Janusz Adamowski, Dziekan Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii

Ewa Falkowska, Dziekan Wydziału Geologii

Aneta Gawkowska, Dziekan Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji

Tomasz Giaro, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji