10 grudnia poznaliśmy zwycięzców II Dyktanda Uniwersytetu Warszawskiego. Wszyscy laureaci konkursu są studentami UW. Uniwersyteckim Mistrzem Ortografii został Adam Biniszewski z Wydział Nauk Ekonomicznych.

II Dyktando Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się 25 listopada, wzięli w nim udział przedstawiciele całej społeczności akademickiej. Nadesłano ok. 150 prac konkursowych. 76% osób uczestniczących w konkursie to studenci, 17% to pracownicy, a 7% to doktoranci z niemal wszystkich wydziałów i jednostek uniwersyteckich.

Zwycięzcą II Dyktanda Uniwersytetu Warszawskiego jest Adam Biniszewski z Wydział Nauk Ekonomicznych, który w pracy konkursowej zrobił tylko jeden błąd. Uniwersyteckimi Wicemistrzami Ortografii zostali: Katarzyna Bugaj z Wydziału Lingwistyki Stosowanej oraz Aleksander Augustyniak z Wydziału Prawa i Administracji.

Aleksander Augustyniak triumfował w I edycji wydarzenia. Katarzyna Bugaj w ubiegłorocznej odsłonie dyktanda również została wicemistrzynią ortografii.

Dyktando zorganizowało i przeprowadziło Obserwatorium Językowe UW. Autorką tekstu jest dr Barbara Pędzich z Obserwatorium Językowego UW oraz Instytutu Języka Polskiego UW.

Tegoroczne dyktando, tak jak rok temu, miało formę zabawnego wierszyka, który liczył 236 wyrazów i był rymowany. Jego tematyka dotyczyła studenta, który zasnął podczas zdalnych zajęć. Pełny tekst dyktanda znajduje się na stronie Obserwatorium Językowego UW.

Dyktando Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się online. Jego uczestnicy zmierzyli się z wieloma trudnościami ortograficznymi i interpunkcyjnymi. – Odkrywaliśmy w Państwa tekstach różne ciekawe formy dotyczące np. nazwy mieszkańca Ułan Bator w liczbie mnogiej, wyrazu hatha-joga oraz słowa szwoleżerzy, które spotkało chyba najwięcej przeróbek – mówiła prof. Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego UW.

Zapis transmisji ogłoszenia wyników znajduje się na profilu UW na YouTube: