Studenci i doktoranci uczelni zrzeszonych w Sojuszu 4EU+ mogą wziąć udział w kursach online oferowanych przez Uniwersytet w Mediolanie, Uniwersytet Karola i Uniwersytet Genewski. Zajęcia odbędą się w semestrze letnim roku akademickiego 2022/2023.

W semestrze letnim roku akademickiego 2022/2023 sześć uczelni Sojuszu 4EU+ (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Genewski, Uniwersytet Sorboński, Uniwersytet Karola, Uniwersytet w Heidelbergu i Uniwersytet w Mediolanie) oferuje kursy online dla studentów i doktorantów 4EU+. Rekrutacja na zajęcia Uniwersytetu Sorbońskiego już się zakończyła. Obecnie można się zapisywać na kursy Uniwersytetu w Mediolanie, Uniwersytetu Karola w Pradze oraz Uniwersytetu Genewskiego. Swoją ofertę przedstawi wkrótce również Uniwersytet w Heidelbergu.

 

O socjalizmie w Pradze

W ofercie Uniwersytetu Karola w Pradze można znaleźć blisko 60 kursów prowadzonych w językach: angielskim, francuskim i czeskim. Zajęcia skierowane są głównie do studentów studiów II stopnia oraz doktorantów. Słuchacze mogą wziąć udział m.in. w kursie z zakresu literatury frankofońskiej w ujęciu historycznym i kulturowym. Na zajęciach „Everyday Life under Socialism” omawiane będą różne aspekty codziennego życia w krajach socjalistycznego bloku wschodniego: Czechosłowacji, Związku Radzieckiego czy Polski. Studenci I stopnia nauczania mogą zapisać się na zajęcia prowadzone w języku angielskim z bankowości, gdzie zapoznają się m.in. z podstawowymi modelami matematycznymi operacji bankowych i kalkulacji NPV, zarządzaniem aktywami i pasywami, ryzykiem operacyjnym i rynkowym.

 

Rejestracja na kursy trwa do 10 lutego.

 

O biochemii i proteomice w Mediolanie

Uniwersytet w Mediolanie ma w swojej ofercie 40 kursów. Zajęcia prowadzone są w języku angielskim, m.in. o historii i systemie politycznym krajów Północnej Afryki i Środkowego Wschodu, globalizacji i różnicach kulturowych, przepisach prawa Unii Europejskiej w kontekście praw człowieka, a także w języku włoskim o prawie w handlu zagranicznym i własności intelektualnej lub komunikacji w języku włoskim. Na kursach omawiane są zarówno aspekty europejskiego prawa pracy, biotechnologii roślin, bioinformatyki czy fizykoterapii i genetyki molekularnej.

 

W zależności od wydziału oferującego kurs termin zgłoszeń upływa 10 lutego lub 17 marca.

 

O krytycznym myśleniu w Genewie

Studenci I stopnia mogą się też zapisać na kurs oferowany przez Uniwersytet Genewski o krytycznym myśleniu w dobie informacji, prowadzony w języku francuskim. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jak zachować umiejętność krytycznego myślenia wobec informacji spływających ze wszech stron różnymi kanałami oraz dlaczego fake newsy i teorie spiskowe mogą wydawać się atrakcyjne. Na zajęciach wykorzystywane będą materiały video, prezentacje i inne techniki pokazujące sposoby działania dezinformacji. Studenci będą mogli nauczyć się jak rozpoznać fałszywą informację od tej podawanej przez wiarygodne źródło.

 

Termin rejestracji na kurs upływa 31 stycznia.

Pełna lista dostępnych kursów wraz ze szczegółowymi informacjami na temat procedury rekrutacyjnej dostępna jest na 4EU+ Student Portal >>