Tego, jak zrobić film dokumentalny można dowiedzieć się przez internet. Nie chodzi wcale o przeglądanie amatorskich klipów video, tylko udział w uniwersyteckim kursie online.

– Realizacja filmów dokumentalnych to nie tylko umiejętność znalezienia dobrego tematu, ale także sprawy, którymi przeciętny debiutant – niestety – nie zaprząta sobie głowy. Zebranie odpowiedniej ekipy, kompletowanie sprzętu, a także zabezpieczenie prawne produkcji – to tylko część zagadnień, o których trzeba pamiętać – mówi doc. Krzysztof Kopczyński, jeden z autorów kursu.

 

O tym, jak przygotować projekt filmu dokumentalnego, opowiedzą doświadczeni dokumentaliści – m.in. Anna Wydra nominowana do Oscara producentka „Królika po berlińsku”, operator Jacek Petrycki i reżyser Jerzy Śladkowski.

 

Można będzie dowiedzieć się o rynku filmów dokumentalnych, rolach poszczególnych członków zespołu w ekipie filmowej, zdjęciach dokumentacyjnych, pracach montażowych, produkcji, promocji i dystrybucji.

 

Kurs jest bezpłatny i dostępny pod adresem kampus.come.uw.edu.pl. Aby wziąć w nim udział należy założyć konto na platformie e-learningowej Uniwersytetu Warszawskiego administrowanej przez Centrum Otwartej i Multimedialnej Edukacji UW. Po zalogowaniu wystarczy podać kod dostępu: „dokument” (małymi literami, bez cudzysłowu).

 

Osoby zainteresowane edukacją audiowizualną i medialną mogą wziąć udział również w innych uniwersyteckich kursach. Dostępne są jeszcze:

  • Film jako opowieść/Lektura tekstu filmowego,
  • Kurs reporterski Studia Filmoteki Szkolnej,
  • Metodyka nauczania o filmie.

 

Więcej informacji znajduje się na stronie COME UW oraz na ogólnouniwersyteckiej platformie e-learningowej.