Uniwersytet Warszawski Popularyzacja nauki

**{[ **{[ ]}** ]}** **{[

 

Festiwal Nauki

Warszawski Festiwal Nauki]}** po raz pierwsz*]}*y zorganizowano]}** w **{[1997 roku. Jego]}** inicjatorami były uczelnie: Uniwe]}**rsytet Warszawski i Politechnika Wa]}**rszawska, a także Polska Akademia Nauk. Z każdym rokie]}**m do tego grona dołączały kolejne war**]}szawskie szkoły]}** wy**{[ższe, instytuty]}** naukowe, stowarzyszenia]}**, archiwa, muzea oraz fundacje. **{[Obecnie jest to]}** naj**{[większa impreza popul*]}*aryzująca naukę]}** w **{[Polsce i jedna]}** z największych w Europie. Odbywa]}** się **]}zawsze w drugie]}**j połowie września. Program festiw]}**alu, w ramach które]}**go odbywa się okoł**{[o 1000 spotkań, jest skierowany do dzieci, młodzieży **{[oraz starszych]}** miłośników nauki. Stałym punktem]}** w **{[festiwalowym ka]}**lendarzu są debaty]}** orga**{[nizowane w auli]}** dawnej Biblioteki **{[Uniwersyteckiej. Festiwal Nauki jest **{[współzałożyciel]}**em i członkiem Euro]}**pean **{[Science Engagement Association (Europejskie]}**go **{[Stowarzyszenia]}** Spotkań z Nauką).

 

Noc Biologów

Od 2012 roku **{[naukowcy z UW (]}**Wydziału Biologii or**{[az Centrum Nauk]}** Biologiczno-Chemicznych) organizują wykłady, warsztaty i spo**]}tkania w ramach]}** ogólnopolskiej Nocy]}** Biologów. Co roku w wydarzeniu bierze udział kilka]}** tysięcy osób.

 

DOKO

W 2012 roku wydziały i jednostki badawcze uniwersytetu]}** zajmujące się naukami ścisłymi i przyrodniczym]}**i zorganizowały]}** po raz pierwszy Dzień Otwarty]}** Kampusu Ochota. W 2019 roku wydarzenie zmieniło nazwę na Dzień Od**{[krywców Kampusu]}** Ochota. Co roku w ramach DOKO organizowane są warsztaty, **{[pokazy, wykłady]}** i inne atrakcje, w których ucze]}**stniczą kandydaci na studia, a także miłośnicy nauk ścisłych i przyrodniczyc]}**h. Wiele atrakcji]}** przeznaczonych]}** jest dla dzieci i młodzieży szkol]}**nej.

 

Noc Muzeów

Uniwersytet]}** Warszawski uczestniczy także w wa*]}*rszawskiej Nocy]}** Muz**{[eów. Oprócz]}** zwiedzania zabytkowego]}** tere**{[nu uczelni przy]}** Krakowskim Przedmieściu]}** publiczność może wtedy **{[obejrzeć także]}** najc**{[iekawsze zbiory]}** Biblioteki Uniwersyteckiej]}** i Muzeum UW, odwiedzić **{[Ogród Botaniczn]}**y czy Akademickie *]}*Radio Kampus.

 

Wykłady dla szkół

Wydziały i inne jednostki uczel]}**ni organizują od wielu lat stałe cykle wykładów oraz]}** szkoły letnie popularyzujące naukę dla uczniów szkół podstawowych**{[, gimnazjalnych]}** oraz ponadgimnazjaln]}**ych m.in.:

 

Młodzież jes]}**t też zapraszana do udziału w konku]}**rsac**{[h i olimpiadach. UW jest organiz**{[atorem olimpiad przedmiotowych, k**{[tórych laureaci]}** i finaliści są zwolnieni z egzaminu maturalnego z języków białoruskiego i]}** rosy**]}jskiego, wiedzy]}** o **{[Polsce i świeci]}**e współczesnym.

 

Uniwersytet Dzieci

Młodzież szk]}**oln**{[a to nie jedyna]}** grupa, do której dociera Uniwersytet. UW jest jedną z kilkunastu polskich *]}*uczelni, które]}** ob**{[jęły patronatem]}** Uniwe]}**rsytet Dzieci**]}. Spotkania dla]}** najmłodszych pasjonatów]}** nau**{[ki odbywają się]}** w **{[uniwersyteckich]}** aulach. Wykładowc**{[y z UW prowadzą]}** zaj**{[ęcia dla dzieci]}** oraz pomagają w opracowywa**{[niu scenariuszy]}** lekcji dla nauczycieli]}**.

 

Wykłady na Nowe Tysiąclecie

Na Uniwersytecie są równi organizowane spotkania otwarte, skierowane]}** do **{[dorosłej public]}**zności, m.in. zapoczątkow*]}*any w 2000 roku]}** cykl „8 wykław na Nowe Tysiącleci]}**e”, w ramach któr]}**ego uczelnia gościł]}**a już ponad 120 wybitnych profesorów]}** i **{[uczestników życ]}**ia publicznego, m**{[.in. Barbarę Ska]}**rgę, Bronisława **{[Geremka, Leszka]}** Kołakowskiego, Leszka]}** Balcerowicza, Władysława **]}Bartoszewskiego, Zbigniewa Brzezińskiego, Normana D**{[aviesa, Timothy]}** Garton Asha, Szewacha Weissa, Aleksandra Wolszczana, Tadeusza Mazowieckiego, Marka Edelmana oraz Andrzeja Wajdę. Wykłady dotycz]}**ą najważniejszych problemów współczesnego świata, nie odnoszą się **{[jedynie do prob]}**lematyki naukowej, **{[lecz także poli]}**tycz**{[nej, społecznej,]}** ekonomicznej cz**{[y kulturalnej.

 

Nagrania z wy**{[kładów dostępne]}** są **{[na kanale YouTube UW.

 

Wykłady i spot]}**kania otwarte

Popularyzato]}**rskie wykłady i sp**{[otkania otwarte]}** są organizowane na wielu uniwersytec**{[kich wydziałach, m.in. na Wydzia]}**le Matematyki, Informatyki i Mechaniki **{[– wykłady popularne z mat*]}*ematyki czy]}** na **{[Wydziale Fizyki]}** – cykl „Zapytaj fizyka]}**”.

 

Miesięcznik „Delta”

Delta” to wydawany przez Uniwersytet *]}*Warszawski mies]}**ięcznik popularnonaukow]}**y, w którym od 19]}**74 roku prezentowan**{[e są informacje]}** dotyczące matematyki, fizyki, astronomii *]}*czy informatyki]}**. Zespół czasopisma prowadzi m.in.]}** portal internetowy, wykłady popularnonaukowe]}** czy konkursy (np. Konkurs Uc**]}zniowskich Prac]}** z Matematyki im.]}** Pawła Domańskiego).

 

Słowo roku

Od kilku lat **{[badacze z Insty]}**tutu **{[Języka Polskieg]}**o UW organizują **{[plebiscyt na Słowo]}** Roku. Językoznawcy z wydziałów P**{[olonistyki oraz]}** Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii popul**{[aryzują również zagad*]}*nienia związane z **{[poprawną polszc]}**zyzną, m.in. w Poradni **]}Językowej Wydwa]}**nictwa Naukowego PWN.

**{[

Festi]**{[}**w**{[al Nauki

]}*
* **{[

Uniwe]}**{[**r**{[sy]}**te**{[t Dzieci]}**

**{[

Noc M]**{[}**uzeów

**{[

**{[Noc]}** Biologów]}**

**{[

Dzień Odkr]}**ywców **{[Kamp]}**usu Ochota

 

Uniwersyteckie]}** serwisy online:

Zapy]}**taj fizyka portadla miłośn**{[ików fizyki, na]}** którym każdy internauta **{[może zadać nurt]}**ujące go pytanie z różnych dziedzin fizyki.

Akademicka Poradnia Prawna – udziela be*]}*zpłatnej pomocy]}** pr**{[awnej studentom]}** warsz**{[awskich uczelni.

Noc Muzeó**{[w 2023 na UW]}**

Link do profilu Facebook Link to Twitter profile Link do kanału Youtube Link do profilu Instagram Link do profilu LinkedIn