5 marca na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się koncert poświęcony twórczości Fryderyka Chopina – jednego z najbardziej znanych absolwentów uczelni. Oprócz utworów Chopina będzie można usłyszeć także kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta i Antonia Vivaldiego. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.00.

5 marca to dzień imienin Fryderyka. Z tej okazji na Uniwersytecie Warszawskim co roku odbywa się koncert muzyki klasycznej. W ten sposób uczelnia obchodzi imieniny Fryderyka Chopina, jednego z najbardziej znanych absolwentów. Genialny kompozytor mieszkał w murach UW przez 10 lat. W 1829 roku ukończył Szkołę Główną, będącą częścią uniwersytetu. Jego nauczycielem był ówczesny rektor, kompozytor Józef Elsner.

 

Tegoroczne wydarzenie uświetnią wykonawcy: gitarzyści – Mateusz Kowalski i Tomasz Radziszewski, kontrabasista – Tomasz Januchta oraz Veloce String Quartet w składzie – Paulina Tomczuk (skrzypce), Kaya Kotarska (skrzypce), Oliwia Stawicka (altówka) i Konstancja Śmietańska (wiolonczela), Gościem specjalnym wieczoru będzie klarnecista – Romuald Gołębiowski.

 

Podczas koncertu słuchacze będą mieli okazję wysłuchać utworów nie tylko Fryderyka Chopina, ale także innych kompozytorów XVIII i XIX, w tym m.in. Divertimento D-dur na smyczki Wolfganga Amadeusz Mozarta oraz Koncertu G-dur na dwie mandoliny i orkiestrę smyczkową Antonia Vivaldiego.

 

Koncert obędzie się 5 marca o godz. 18.00 w Auditorium Maximum na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu 26/28. Wstęp wolny. Transmisja koncertu dostępna będzie na uniwersyteckim kanale YouTube.

 

Więcej informacji o koncercie, w tym biogramy wykonawców, znajduje się na stronie Muzeum UW: https://muzeum.uw.edu.pl.