Rozpoczyna się ważny rok dla Uniwersytetu Warszawskiego, w którym uczelnia będzie świętowała 200-lecie istnienia. Jubileuszowym obchodom towarzyszą specjalne wydarzenia.

1 października 2015 roku podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego oficjalnie rozpoczęto obchody dwusetlecia Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowania trwają od dawna, a najważniejsze urodzinowe wydarzenia odbędą się w maju, czerwcu i listopadzie.

 

Maj

Na 13 maja zaplanowano widowisko w Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu. Przy użyciu nowych technologii zostaną pokazane osiągnięcia naukowe pracowników UW. Widowisko zapowiadać będą instalacje o tematyce badawczej, które od wiosny będzie można zobaczyć w różnych punktach Warszawy.

 

13 i 14 maja odbędzie się Światowy Zjazd Absolwentów UW. W programie m.in. koncert Absolwenci Absolwentom i występy artystów absolwentów w Parku Sowińskiego.

 

14 maja warszawska Noc Muzeów na Uniwersytecie odbędzie się pod hasłem „UW z dreszczykiem”. Przez jedną noc kampus główny będzie przypominał miejsce w nieoczywisty sposób związane z sensacyjną historią postaci i wydarzeń z 200-letniej historii uczelni.

 

Czerwiec

4 czerwca zorganizowane zostaną największe w historii Warszawy międzynarodowe regaty ósemek wioślarskich. W czterokilometrowym wyścigu z metą na bulwarach wiślanych weźmie udział ok. 200 zawodników z całego świata. Zakończy je 65. wyścig, w którym rywalizować będą drużyny Uniwersytetu i Politechniki Warszawskiej.

 

11 czerwca na jeden dzień teren kampusu głównego oraz część Krakowskiego Przedmieścia przeniosą się w czasie o dwa stulecia. W programie „Uniwersyteckiego Wehikułu Czasu” będą historyczne gry i zabawy, deklamacje w salonie literackim, tajne spotkanie członków organizacji niepodległościowej, pokaz mody z XIX wieku.

 

Listopad

19 listopada świętowanie zakończy Galowy Koncert Jubileuszowy w Filharmonii Narodowej. W programie zapowiedziano premierowe wykonanie utworu Pawła Szymańskiego, skomponowanego specjalnie na dwusetlecie UW oraz występ laureata Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina z 2015 roku.

 

Przez cały rok

Ogólnouniwersyteckim wydarzeniom towarzyszą również imprezy orgaznizowane przez poszczególne wydziały i jednostki. To wykłady popularnonaukowe, spotkania otwarte, warsztaty dla dzieci, młodzieży, studentów i dorosłych.

 

Z okazji jubileuszu na UW odbędą się również wydarzenia kulturalne, m.in pięć koncertów chopinowskich. Drugi koncert zaplanowano na 14 lutego.