Jak wykorzystać technologię, aby zadbać o jakość obsługi pacjenta? Od 19 do 21 listopada odbędzie się InnoHub, turniej kreatywny poświęcony tematyce digital health. Zadaniem uczestników, studentów UW i WUM, będzie przygotowanie prototypów projektów wspierających pacjentów z wykorzystaniem rozwiązań cyfrowych. Turniej odbędzie się online.

InnoHub to weekendowy turniej kreatywny, który odbędzie się od 19 do 21 listopada. Jego organizatorem jest Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego. W tym roku tematem turnieju jest digital health. Rozwiązania, które powstaną podczas konkursu mogą przyczynić się do poprawy dostępności lub jakości usług medycznych.

 

– Turniej to przede wszystkim próba odpowiedzi na pytania „Jak wykorzystać technologię, aby zadbać o jakość doświadczenia pacjenta? Jak możemy sprawić, żeby pacjent lepiej rozumiał sposób leczenia i czuł się podczas niego komfortowo?”. Chcemy odwrócić myślenie o opiece medycznej, zadbać o obszary społecznościowe, budowanie grup wsparcia i wymianę doświadczeń. Na tej podstawie mogą powstać innowacyjne rozwiązania, które będą dostępne dla nas wszystkich – mówi Barbara Holli, kierująca Inkubatorem UW.

 

Poznać temat od podstaw

Uczestnicy w pierwszym dniu konkursu zostaną podzieleni na interdyscyplinarne zespoły. Pod okiem ekspertów z branży medycznej, psychologii i IT stworzą projekty nowych rozwiązań, które mogą wpłynąć na poprawę sytuacji w obszarze opieki zdrowotnej.

 

Studenci będą pracować między innymi z wykorzystaniem metody design thinking, która koncentruje się na głębokim zrozumieniu potrzeb użytkowników (pacjentów) i spojrzeniu na problem z wielu perspektyw. Projekty, które powstaną powinny rozwiązywać ważne społecznie problemy, być dostosowane do potrzeb użytkowników, wykonalne technologicznie i opłacalne ekonomicznie.

 

Zespoły zostaną wcześniej dokładnie wprowadzone w tematykę turnieju przez zaproszonych ekspertów. W wydarzeniu udział wezmą m.in.: dr hab. Anna Wójcicka, współzałożycielka Warsaw Genomics, firmy spin out UW, prof. Jan Poleszczuk, kierownik Pracowni Modelowania Matematycznego Procesów Fizjologicznych w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN, Agnieszka Kościuszko-Wyrwał (Roche Polska), Alicja Sekret (pomysłodawczyni aplikacji Pacjenci Pacjentom).

 

Eksperci opowiedzą, jak rozumieją ze swojej perspektywy obszar digital health. Każde z wystąpień zakończy seria pytań i odpowiedzi.

 

Na koniec turnieju każdy zespół zaprezentuje swój pomysł. Trzy zwycięskie grupy otrzymają zaproszenie na kurs z zarządzania projektami. Zespoły będą mogły w przyszłości rozwijać swój projekt w Inkubatorze UW i starać się o uzyskanie dofinansowania na jego realizację.

Turniej odbędzie się online. Rozpocznie się w piątek (19 listopada) o godz. 16.00 i potrwa do 20.00. W sobotę i niedzielę (20-21 listopada) trwać będzie od 8.45 do 19.00.

 

Udział w wydarzeniu mogą wziąć studenci wszystkich kierunków z UW i WUM. Zgłoszenia przyjmowane były do 11 listopada. Formularz dostępny jest na stronie IUW: iuw.edu.pl/pl/projekty/innohub.