W dniach 16-21 maja 2015 w Marrakeszu w Maroko odbywają się finały XXXIX Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym – najstarszego i najbardziej prestiżowego konkursu informatycznego na świecie dla studentów.

 

W eliminacjach tegorocznych zawodów wzięło udział 38 160 studentów z 2534 najlepszych uczelni informatycznych usytuowanych w 101 krajach na 6 kontynentach. Do finałów awansowało 128 zespołów, w tym po raz 21. z rzędu reprezentacja Uniwersytetu Warszawskiego, co jest rekordem światowym.

 

Żadna inna uczelnia na świecie nie może się pochwalić tym, że od momentu startu co roku jest w finałach światowych.

 

Uniwersytet Warszawski jest reprezentowany przez trójkę studentów II roku z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki: Marka Sommera, Błażeja Magnowskiego i Kamila Dębowskiego.

 

Opiekunem drużyny jest prof. Jan Madey.

 

Zawody finałowe odbędą w środę 20 maja w godzinach 11.30 – 16.30 i będzie je można obserwować poprzez portal mistrzostw: www.icpc.edu.pl.

 

Finały to końcowe stadium wielomiesięcznych przygotowań, cotygodniowych treningów, obozów treningowych krajowych i zagranicznych, które nie byłyby możliwe bez wsparcia PKO Banku Polskiego – od roku 2011 sponsora głównego zespołów reprezentacyjnych Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Polscy studenci (w zawodach startują jeszcze reprezentacje Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego), którzy zdobędą medale podczas finałów, otrzymają stypendia naukowe Uniwersytetu Warszawskiego ufundowane przez Fundację PKO Banku Polskiego.

 

Warto podkreślić, że cała trójka reprezentantów UW jest beneficjentem projektu Mistrzowie Algorytmiki w programie Generacja Przyszłości Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.