1 października o godz. 14.00 orszak złożony z członków Senatu UW oraz przedstawicieli władz innych uczelni przejdzie z Pałacu Kazimierzowskiego do Auditorium Maximum, gdzie w auli im. Adama Mickiewicza rozpocznie się nowy rok akademicki. Pierwszy wykład „O rzeczach niepoznawalnych” wygłosi prof. Mikołaj Bojańczyk z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki.

Link do transmisji

Po uroczystym przemarszu, w auli im. Adama Mickiewicza w Auditorium Maximum odbędzie się inauguracja roku akademickiego 2018/2019. Uroczystość rozpocznie się od odśpiewania hymnu państwowego. Prof. Marcin Pałys, rektor UW podsumuje miniony rok akademicki oraz przedstawi plany na przyszłość.

Po przemówieniu rektora odbędzie się immatrykulacja, czyli włączenie nowych osób do grona studentów. Studenci I i II stopnia oraz doktoranci, którzy w postępowaniu rekrutacyjnym osiągnęli najlepsze wyniki, złożą przysięgę i odbiorą indeksy od rektora. Głos zabiorą przedstawiciele samorządu studentów i doktorantów.

Pierwszy w nowym roku akademickim wykład „O rzeczach niepoznawalnych” wygłosi prof. Mikołaj Bojańczyk. Naukowiec pracuje w Instytucie Informatyki UW. Zajmuje się teorią automatów, bazami danych i logiką w informatyce. Jest dwukrotnym zdobywcą grantu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). W 2009 roku otrzymał dofinansowanie w kategorii Starting Grant na projekt „SOSNA – Expressive Power of Tree Logics”. Przedsięwzięcie było próbą opracowania zrozumiałych dla komputera języków logicznych pozwalających wyróżnić naturalne własności. Sześć lat później informatyk zdobył prestiżowy Consolidator Grant przyznawany na rozwój działalności własnej grupy lub projektu badawczego. Jego projekt „LIPA – A unified theory of finite-state recognisability” otrzymał prawie 1,8 mln euro dofinansowania. Prof. Mikołaj Bojańczyk jest również laureatem VII edycji Kryształowej Brukselki, nagrody przyznawanej przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej.

Studenci i pracownicy UW mogą odbierać zaproszenia na uroczystość w Biurze Promocji (kampus główny, Krakowskie Przedmieście 26/28, Pałac Kazimierzowski, pok. 8).

W ostatnim tygodniu września będą odbywać się także wydziałowe inauguracje roku akademickiego. Informacje o nich można znaleźć na stronach internetowych jednostek.