Instytut Lingwistyki Stosowanej jako pierwsza w Polsce jednostka został członkiem prestiżowego stowarzyszenia CIUTI, które zrzesza uczelnie kształcące tłumaczy.

Conference Internationale Permanente d’Instituts Universitaires de Traducteurs et Interpretes to najstarsze i najbardziej elitarne międzynarodowe stowarzyszenie szkół wyższych kształcących tłumaczy pisemnych i ustnych na najwyższym poziomie.

 

Programy studiów prowadzonych na uczelniach członkowskich muszą spełniać pod względem treści merytorycznych i standardów egzaminacyjnych najbardziej rygorystyczne wymogi i kryteria.

 

Historia CIUTI sięga czasów po II wojnie światowej, kiedy w obliczu rosnącego zapotrzebowania na kompetentnych tłumaczy pisemnych i ustnych, szkoły tłumaczy na uniwersytetach w Genewie, Heidel­bergu, Mainz/​Germersheim, Paryżu, Saar­brücken i w Trieście powołały stowarzyszenie. W 1960 roku przekształciło się ono w CIUTI skupiające ponad 40 starannie wybranych i poddanych weryfikacji instytutów.

 

Instytut Lingwistyki Stosowanej jako jedyna w Polsce instytucja kształcąca tłumaczy jest członkiem aż trzech konsorcjów: European Master’s in Conference Interpreting (EMCI), European Master’s in Translation (EMT) Komisji Europejskiej oraz CIUTI.