Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW zajęło 3 pozycję wśród instytutów badawczych w Europie, za CERN-em i Towarzystwem Maxa Plancka. W zestawieniu globalnym zajmuje 13 miejsce.

Światowy Ranking Centrów Badawczych Webometrics przygotowywany jest przez Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie. W najnowszym rankingu opublikowanym pod koniec stycznia 1 miejsce po raz kolejny przypadło CERN-owi, za nim uplasowało się Towarzystwo Maxa Plancka.

 

Od wielu lat ICM prowadzi badania komunikacji naukowej oraz buduje na ich podstawie infrastrukturę informatyczną dla otwartej nauki. Umożliwia naukowcom zarówno korzystanie z zagranicznych i polskich treści naukowych, jak i otwarte udostępnianie efektów własnej pracy badawczej.

 

Ranking Webometrics ocenia obecność i aktywność jednostki naukowej w sieci i bierze pod uwagę wskaźniki takie, jak: liczba stron internetowych danej instytucji pojawiających się w wyszukiwarkach, liczba zewnętrznych linków prowadzących do jej strony, aktywność akademicka w postaci publikacji i liczba cytowań w Google Scholar. Wskaźniki te mają odzwierciedlać metody stosowane we współczesnej światowej nauce do mierzenia efektywności i istotności rezultatów.

 

Do niedawna zestawienie przygotowywane było co pół roku, a od 2016 roku będzie publikowane co roku.

 

Zobacz pełny ranking