26 listopada wyłoniony zostanie Uniwersytecki Mistrz Ortografii. W walce o tytuł zmierzą się studenci, doktoranci i pracownicy UW podczas I Dyktanda Uniwersytetu Warszawskiego. Transmisja online wydarzenia rozpocznie się o godz. 15.00.

Na profilu uniwersyteckim na YouTube 26 listopada o godz. 15.00 odbędzie się transmisja I Dyktanda Uniwersytetu Warszawskiego. Dyktando przeprowadzone zostanie online.

 

Po napisaniu tekstu uczestnicy zostaną poproszeni o przesłanie go e-mailem na adres dyktando(at)uw.edu.pl z uniwersyteckiego konta pocztowego podanego podczas zapisów. W temacie wiadomości należy wpisać „Dyktando 2020” oraz swoje imię i nazwisko (np. „Dyktando 2020 Jan Kowalski”). Oceniane będą wyłącznie prace, które do skrzynki odbiorczej dotrą w ciągu 3 minut od zakończenia dyktanda. Szczegółowe zasady przebiegu konkursu zostały opisane w regulaminie.

 

Inicjatywa skierowana jest do studentów, doktorantów i pracowników UW, z wyjątkiem studentów i absolwentów filologii polskiej. Rejestracja uczestników trwała do 23 listopada. Wszystkie zainteresowane osoby mogą śledzić wydarzenie i zmierzyć się z dyktandem poza konkursem.

Transmisja online I Dyktanda Uniwersytetu Warszawskiego

Nad przebiegiem wydarzenia będzie czuwać jury pod przewodnictwem dr hab. Katarzyny Kłosińskiej z Wydziału Polonistyki UW. Po zakończeniu części konkursowej autorka dyktanda dr Barbara Pędzich z Obserwatorium Językowego UW oraz Instytutu Języka Polskiego UW wyjaśni trudności ortograficzne zawarte w tekście.

 

Autorom najlepszych prac wręczone zostaną statuetki, a każdy uczestnik otrzyma dyplom. Zwycięzca zostanie uhonorowany tytułem Uniwersyteckiego Mistrza Ortografii 2020, a zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca – tytułem Uniwersyteckiego Wicemistrza Ortografii 2020.

 

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas transmisji online 3 grudnia.

 

Przedsięwzięcie organizowane jest przez Obserwatorium Językowe UW, działające przy Centrum Współpracy i Dialogu UW. Więcej informacji na temat inicjatywy znajduje się na stronie internetowej Obserwatorium w zakładce „Dyktando”.