– Polska ortografia może być ciekawa, zabawna, zaskakująca. Jesteśmy przekonani, że i na naszym Uniwersytecie jest wielu miłośników ortografii – mówi dr hab. Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego UW. 26 listopada o godz. 15.00 na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się po raz pierwszy dyktando skierowane do wszystkich członków społeczności uczelni. Wydarzenie będzie miało formę online.

Na Uniwersytecie Warszawskim 26 listopada odbędzie się pierwsze w historii uczelni dyktando skierowane do wszystkich członków społeczności akademickiej. Przedsięwzięcie organizowane jest przez Obserwatorium Językowe UW, działające w ramach Centrum Współpracy i Dialogu UW.

 

Dyktando rozpocznie się o godz. 15.00. Wydarzenie będzie miało formę elektroniczną – uczestnicy otrzymają link do spotkania online, które będzie transmitowane na uniwersyteckim profilu na YouTube. Mogą wziąć w nim udział studenci, doktoranci oraz pracownicy UW – z wyjątkiem studentów i absolwentów filologii polskiej.

 

– Tradycja dyktand organizowanych w miastach, gminach czy instytucjach jest długa – zapoczątkowały ją ogólnopolskie konkursy ortograficzne wymyślone przez Krystynę Bochenek w 1987 roku. Okazuje się, że Polacy lubią tę formę rywalizacji, gdyż dzięki niej poznają na nowo nasz język, odkrywają, że polska ortografia może być ciekawa, zabawna, zaskakująca. Jesteśmy przekonani, że i na naszym Uniwersytecie jest wielu miłośników ortografii, a tych, którzy się nimi jeszcze nie czują, chcielibyśmy zarazić pasją zgłębiania tajników polszczyzny – mówi dr hab. Katarzyna Kłosińska kierująca pracami zespołu Obserwatorium Językowego UW.

 

Po napisaniu tekstu uczestnicy zostaną poproszeni o przesłanie go e-mailem na adres dyktando@uw.edu.pl. Oceniane będą wyłącznie prace, które do skrzynki odbiorczej dotrą w ciągu 3 minut od zakończenia dyktanda.

 

Uniwersyteccy mistrzowie ortografii

Autorom najlepszych prac wręczone zostaną statuetki, a każdy uczestnik otrzyma dyplom. Zwycięzca zostanie uhonorowany tytułem Uniwersyteckiego Mistrza Ortografii 2020, a zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca – tytułem Uniwersyteckiego Wicemistrza Ortografii 2020.

 

Nad przebiegiem wydarzenia będzie czuwać jury pod przewodnictwem dr hab. Katarzyny Kłosińskiej. Po zakończeniu części konkursowej autorka dyktanda dr Barbara Pędzich z Obserwatorium Językowego oraz Instytutu Języka Polskiego UW wyjaśni trudności ortograficzne zawarte w tekście.

 

Wyniki zostaną ogłoszone 3 grudnia. Warunkiem uczestnictwa w dyktandzie jest wypełnienie formularza rejestracyjnego dostępnego na stronie www.nowewyrazy.uw.edu.pl do 23 listopada, do godz. 23.59. Na tej stronie znajduje się także regulamin konkursu. Rejestracji należy dokonać z adresu e-mail w domenie uniwersyteckiej.

 

Zachęcamy do obejrzenia filmu, w którym dr hab. Katarzyna Kłosińska zaprasza do udziału w dyktandzie: