Od 30 czerwca do 3 lipca w niemieckim Lindau odbędzie się coroczne spotkanie młodych naukowców z laureatami Nagrody Nobla. W tegorocznym wydarzeniu poświęconym fizyce weźmie także udział przedstawiciel Uniwersytetu Warszawskiego.
Tegoroczne spotkanie poświęcone fizyce odbędzie się od 30 czerwca do 3 lipca. W wydarzeniu weźmie udział około 600 młodych naukowców, którzy są ekspertami w swojej dziedzinie, posiadają rekomendacje doświadczonych badaczy i publikują na łamach prestiżowych czasopism.
Uniwersytet Warszawski na nadchodzącym spotkaniu będzie reprezentować dr hab. Michał Parniak z Zakładu Optyki na Wydziale Fizyki UW. Obecni będą też absolwenci wydziału: Piotr Grochowski i Anna Dawid.
Dr hab. Michał Parniak jest kierownikiem Laboratorium Urządzeń Kwantowo-Optycznych w Centrum Optycznych Technologii Kwantowych QOT. W swojej pracy naukowej badacz zajmuje się przede wszystkim informatyką kwantową oraz innowacyjnymi technologiami komunikacji optycznej. Jest autorem lub współautorem wielu artykułów naukowych publikowanych na łamach takich czasopism, jak „Nature Physics” czy „Nature Communications”. Za swoje osiągnięcia badawcze otrzymał wiele nagród, w tym stypendium naukowe w programie START 2019 Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Więcej informacji o spotkaniu w Lindau można znaleźć na stronie organizatora.
Spotkania w Lindau
Cykliczne spotkania Lindau Nobel Laureate Meetings są organizowane od 1951 roku. W trakcie wydarzenia laureaci Nagrody Nobla mają okazję dzielić się swoim doświadczeniem w pracy naukowej z młodymi badaczami. Każde spotkanie składa się z licznych konferencji, sesji plenarnych, wykładów oraz zajęć networkingowych.
Gośćmi spotkań w Lindau co roku jest kilkudziesięcioro laureatów Nagrody Nobla. Temat wydarzenia koncentruje się wokół jednej z trzech dyscyplin: fizjologii i medycyny, fizyki lub chemii. Co pięć lat odbywa się interdyscyplinarne spotkanie dotyczące wszystkich trzech nauk przyrodniczych. Co trzy lata natomiast organizowane jest spotkanie poświęcone naukom ekonomicznym.