13 maja Kamila Łyczek z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW wzięła udział w finale konkursu FameLab Poland 2017 i zmierzyła się z dziewiątką innych naukowców.

Kamila Łyczek jest doktorantką na WMIM UW. W pracy naukowej zajmuje się teorią sterowania i grami dynamicznymi. Matematyczka popularyzuje też naukę – prowadzi m.in. zajęcia na Uniwersytecie Dzieci, jest redaktorką popularnonaukowego miesięcznika „Delta”.

 

13 maja reprezentantka UW starała się w trzy minuty zaciekawić publiczność tematem związanym z własnymi badaniami. Zmierzyła się z dziewięcioma innymi finalistami konkursu FameLab Poland – polskiej edycji międzynarodowego konkursu dla naukowców na licencji Cheltenham Science Festival. Organizatorami FameLab Poland jest Centrum Nauki Kopernik i British Council.

 

Uczestnicy finału zostali wyłonieni z 25 półfinalistów, m.in. biologów, fizyków, matematyków i popularyzatorów, którzy łączą różne dziedziny badań. W półfinale Kamila Łyczek opowiedziała jurorom i publiczności o pewnym nierozwiązanym matematycznym problemie – mądrym planowaniu połowu ryb.

 

Jurorami szóstej edycji konkursu byli prof. Jerzy Bralczyk (UW), prof. Magdalena Fikus (PAN), dr hab. Piotr Sułkowski (UW) i Irena Cieślińska (CNK). Ich zadaniem było ocenienie jasności przekazu, zawartości merytorycznej i charyzmy finalistów.

 

Finał konkursu FameLab odbył się 13 maja w Centrum Nauki Kopernik w godz. 16.00-19.45.

 

Finał konkursu można było również oglądać online. Więcej informacji na stronie FameLab.