– Rolą Uniwersytetu jest uczenie tak, by powiększała się grupa osób myślących krytycznie, niezależnie; które mają odwagę żyć na własny rachunek; osób, które stawiają sobie wymagania – mówił 1 października, podczas inauguracji roku akademickiego 2014/2015 prof. Marcin Pałys, rektor UW. Relacja z uroczystości wraz z galerią zdjęć dostępna jest od ubiegłego tygodnia na naszej stronie. Teraz można także obejrzeć materiał video.

 

Poniżej dwa wybrane fragmenty przemówienia rektora Pałysa dotyczące kształcenia uniwersyteckiego oraz systemu finansowania badań naukowych.

 

  • Uniwersytet nie jest zakładem produkcyjnym, a celem kształcenia akademickiego nie może być wyłącznie przygotowanie do zawodu w myśl zasady: „im szybciej tym lepiej”. To mądry człowiek będzie dobrym pracownikiem – nie odwrotnie. Obejrzyj >>

 

  • Nie ma rozwoju nauki bez podejmowania ryzyka. Na tym polega sens pracy naukowej – podejmujemy się jej bez pewności końcowego rezultatu, licząc się z jej „nieopłacalnością”. Obejrzyj >>

Dostępna jest także dłuższa wersja filmu z pełnym przemówieniem rektora Pałysa oraz wystąpieniem prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, minister nauki i szkolnictwa wyższego.