„Filologia 2.0. Wspierane cyfrowo analizy tekstów w lingwistyce i literaturoznawstwie” to tytuł wykładu, który wygłosi prof. Gerhard Lauer. Warszawski wykład poświęcony będzie możliwościom wykorzystywania narzędzi i zasobów cyfrowych w badaniach filologicznych. Wspomagane komputerowo analizy tekstów to ważny wątek szerokiego nurtu humanistyki cyfrowej – uczestnicy spotkania będą mieli okazję usłyszeć nie tylko o metodach pracy z korpusami tekstowymi, ale także o aktualnym stanie rozwoju niezbędnej infrastruktury badawczej i oprogramowania rozwijanego w ramach sieci DARIAH-ERIC i CENDARI.

 

Prof. Gerhard Lauer to absolwent i wieloletni wykładowca Uniwersytetu Monachijskiego, obecnie kierownik Instytutu Germanistyki na Uniwersytecie w Getyndze oraz dyrektor tamtejszego Centrum Humanistyki Cyfrowej. Jego zainteresowania badawcze oscylują wokół  poetyki kognitywnej, cyfrowej humanistyki oraz historii literatury niemieckiej. Uczestniczy w pracach sieci DARIAH-ERIC.

 

Organizatorzy: Wydział Neofilologii oraz Laboratorium Cyfrowe Humanistyki.

 

Wykład odbędzie się 15 marca o godz. 16.30 w budynku przy ul. Dobrej 55 w sali 1.008 (I piętro). Będzie prowadzony w języku angielskim. Wykład jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych.