Podczas kolejnego spotkania z cyklu „Uniwersytet Warszawy. Nowoczesna uczelnia we współczesnym świecie” wykład pt. „Ruthenia vs Moscovia: ukraiński kontekst rywalizacji polsko-rosyjskiej w XVI–XVII w.” wygłosi dr hab. Hieronim Grala z Wydziału „Artes Liberales” UW.

Prelekcja będzie dotyczyć m.in. miejsca ziem ukraińskich (i szerzej – ruskich) w wielowiekowej konfrontacji państwa polsko-litewskiego i Moskwy w kontekście:

• terytorialnym i militarnym;
  • ideowym (tradycja kijowska, dziedzictwo Rurykowiczów);
  • społeczno-ustrojowym;
  • cywilizacyjnym i religijnym.

Dr hab. Hieronim Grala – historyk i dyplomata, wykładowca Wydziału „Artes Liberales” UW. Członek Komisji Historyków Polski i Rosji.  Były dyrektor Instytutów Polskich w Sankt Petersburgu i Moskwie, były I radca Ambasady RP w Moskwie. Specjalizuje się w dziejach Europy Wschodniej w średniowieczu i epoce wczesnonowożytnej oraz historii petersburskiej Polonii. Autor trzech książek i kilkuset publikacji naukowych, krajowych i zagranicznych.

Wykład odbędzie się 25 maja o godz. 17.00 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich i online na uniwersyteckim kanale YouTube.

Wstęp wolny.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Muzeum UW >>