Uniwersytet Warszawski zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Reorientacje”. Dyskusja zatytułowana „Korea bez maski. Kraj doznań ekstremalnych?” będzie dotyczyła narodowej tożsamości Koreańczyków, ich kulturowej odrębności i oryginalności.

 

Wezmą w niej udział dr hab. Ewa Rynarzewska, dr Christoph Shin-Janasiak i Anna Diniejko-Wąs. Spotkanie odbędzie się 10 marca o godz. 19.00 w barStudio (Plac Defilad 1).

 

Uczestnicy porozmawiają o tym: jaki wpływ na życie Koreańczyków miało geopolityczne położenie ich państwa; jak widzą innych i jak widzą samych siebie; czym wytłumaczyć ogromne zmiany społeczne i kulturowe, jakie zaszły we współczesnej Korei Południowej.

 

Zastanowią się, czym dla przeciętnego Koreańczyka jest tradycja i czy we współczesnym społeczeństwie południowokoreańskim ma ona jeszcze rację bytu; jakie są koreańskie zwyczaje w życiu codziennym; co Koreańczycy robią inaczej; skąd w nich tak gorące pragnienie zdobycia literackiej nagrody Nobla.

 

Eksperci spróbują też znaleźć odpowiedź na pytania, czy Korea jest krajem doznań ekstremalnych, a jeśli tak, na czym polega owa ekstremalność; czy Koreańczycy są do bólu radośni, czy też ekstremalnie smutni i jakie niesie to konsekwencje w ich życiu codziennym.

 

Koordynatorem cyklu jest dr Sylwia Surdykowska z Wydziału Orientalistycznego UW (s.surdykowska@uw.edu.pl).