Kolejne spotkanie z cyklu wykładów i warsztatów „Humanistyka Cyfrowa – projekty, ludzie, teoria” (organizowanego przez Wiolettę Miśkiewicz, koordynatora programu epistemologicznego DELab UW) odbędzie się z Magdaleną Turską.

Warsztat „Od tekstu do mapy: przetwarzanie TEI/XML na potrzeby wizualizacji za pomocą leaflet.js”

W czasie warsztatów uczestnicy zapoznają się z elementami TEI służącymi do szczegółowego opisu miejsc, sposobami linkowania między tak zdefiniowanymi miejscami a odniesieniami do nich w tekście, spróbują też dokonać ekstrakcji tych danych za pomocą XSLT do formatu JSON, który z kolei posłuży za źródło danych dla javascriptowej biblioteki leaflet. W ten sposób uczestnicy przejdą kompletną ścieżkę od przygotowania danych do ich wizualizacji w formie mapy wbudowanej w stronę internetową. Podstawowa znajomość HTML oraz XML, a zwłaszcza TEI będzie pomocna, lecz nie jest warunkiem uczestnictwa w warsztatach.

Warsztat odbędzie się 23 lutego w godz. 14-16 w budynku BUW-u przy ul. Dobrej 56/66 w siedzibie DELabu na I piętrze (nad kawiarnią „Fenomenalna”).

Uwaga: Potrzebny będzie laptop z zainstalowaną przynajmniej próbną wersją (trial) programu oXygen Editor. Ilość miejsc na warsztaty ograniczona!
Uczestnicy proszeni są o zgłoszenie swojej obecności do 22 lutego przez wysłanie e-maila na adres: delab@uw.edu.pl.

Wykład „Informatyk wśród humanistów, czyli krótka historia zderzenia światów i co z tego wynikło”

Z nieokreślonych przyczyn nauki humanistyczne, w odróżnieniu od fizyki czy medycyny, zechciały się podzielić na „mainstream” oraz humanistykę cyfrową. Czy dlatego, że wszelka inżynieria jest humanistom nie tylko obca, ale i wstrętna? Chyba nie, skoro w Warszawie już od wczesnych lat osiemdziesiątych pojawiają się poważne przykłady wdrożenia w humanistyce metod badawczych opartych na zastosowaniu technik komputerowych – chociażby w programie rejestracji korespondencji Jana Dantyszka prowadzonym na UW. Magdalena Turska postara się pokazać zderzenie (a może raczej zbliżenie) technologii cyfrowych i nauk humanistycznych przez pryzmat osobistych doświadczeń obejmujących przeszło dziesięć lat pracy przy rozmaitych projektach badawczych Uniwersytetu Warszawskiego. Opowie więc, jak relacyjne bazy danych powoli ustępują miejsca innym sposobom reprezentacji danych – zwłaszcza XML i TEI. Proces ten obserwujemy w projektach tak różnych, jak badania łacińskich manuskryptów z archiwów dyplomatycznych, prace nad dziewiętnastowiecznym polskim słownikiem kolokacyjnym czy tworzenie narzędzia do badania społecznej percepcji relacji erotycznych w oparciu o analizę lingwistycznych aspektów współczesnych powieści.

Wykład odbędzie się 23 lutego o godz. 17 w BUW-ie w sali 315 na III piętrze (wjazd windą przy głównym wejściu do biblioteki, następnie do końca korytarza i na prawo).

Magdalena Turska – absolwentka informatyki krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Współautorka internetowej edycji „Korpusu tekstów i korespondencji Jana Dantyszka”. Przez dekadę pracowała jako konsultant i deweloper przy projektach badawczych w dziedzinie nauk humanistycznych na UW. Obecnie pracuje w IT Services Uniwersytetu w Oksfordzie gdzie zajmuje się m. in. infrastrukturą do publikacji cyfrowych edycji naukowych, implementacją modelu przetwarzania zaproponowanego przez projekt TEI Simple oraz szkoleniem młodych badaczy w ramach warsztatów organizowanych przez Digital Scholarly Editions Initial Training Network.