W tym roku na Uniwersytecie Warszawskim obchodzony będzie po raz pierwszy Światowy Dzień Logiki. Z tej okazji Instytut Filozofii UW zaprasza 14 stycznia do udziału w wykładach otwartych odbywających się w ramach wydarzenia „Dzień Logiki na UW”.

Uniwersytet Warszawski oraz kilkadziesiąt innych uczelni z Europy, Azji i obu Ameryk 14 stycznia po raz pierwszy obchodzić będzie Światowy Dzień Logiki, międzynarodowe wydarzenie popularyzujące zagadnienia logiki.

 

Podczas „Dnia Logiki na UW” w Instytucie Filozofii UW odbędą się miniwykłady dotyczące bieżących zagadnień w tej dziedzinie. Wygłoszą je m.in. prof. Cezary Cieśliński, prof. Adam Przepiórkowski, prof. Mieszko Tałasiewicz, prof. Anna Wójtowicz oraz prof. Krzysztof Wójtowicz. W programie przewidziany jest także poświęcony patronom Dnia, wykład prof. Stanisława Krajewskiego zatytułowany „Gödel a Tarski”.

 

Celem wydarzenia jest zaznaczenie roli logiki wśród innych nauk oraz szerzej – w życiu społecznym. Inicjatorem Światowego Dnia Logiki jest prof. Jean-Yves Beziau z Uniwersytetu w Rio de Janeiro, organizator kongresów poświęconych różnym aspektom logiki. Wybrał on datę 14 stycznia, wskazując m.in., że jest to dzień związany z życiem światowej sławy logików, którzy zostali patronami wydarzenia: Polaka Alfreda Tarskiego (118. rocznica urodzin) oraz Austriaka Kurta Gödla (41. rocznica śmierci). W Światowy Dzień Logiki zaangażowanych jest obecnie 29 uczelni z różnych części świata.

 

Spotkania odbędą się w budynku Instytutu Filozofii UW (ul. Krakowskie Przedmieście 3):

 

  • miniwykłady – godz. 16.35, sala 4,
  • wykład prof. Krajewskiego – godz. 18.30, sala im. A.Tarskiego.

Wydarzenie adresowane jest do studentów, doktorantów, pracowników naukowych, a także wszystkich pozostałych entuzjastów zagadnień logiki.

 

Plakat do pobrania.