Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego mogą zgłosić się do drugiej edycji programu mobilnościowego 4EU+ Visiting Professorships. Dzięki inicjatywie pracownicy naukowi i dydaktyczni będą mogli spędzić kilka miesięcy na uczelni partnerskiej, rozwijając swoje projekty badawcze oraz edukacyjne. Program będzie realizowany w roku akademickim 2024/2025.

Inicjatywa Visiting Professorships służy zacieśnianiu współpracy pomiędzy nauczycielami akademickimi i badaczami z ośmiu uczelni członkowskich Sojuszu 4EU+: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Genewskiego, Uniwersytetu w Heidelbergu, Uniwersytetu Karola w Pradze, Uniwersytetu Kopenhaskiego, Uniwersytetu w Mediolanie, Uniwersytetu Paris-Panthéon-Assas oraz Uniwersytetu Sorbońskiego.

Pracownicy naukowi i dydaktyczni UW mają możliwość dwu- lub trzymiesięcznego wyjazdu na uniwersytet partnerski 4EU+, gdzie będą realizowali swoje projekty badawcze lub edukacyjne związane tematycznie z problematyką programów flagowych 4EU+ („Zdrowie i zmiany demograficzne w środowisku miejskim”; „Europa w zmieniającym się świecie: zrozumienie społeczeństw, gospodarek, kultur i języków”; „Dane – Modele – Transformacje”; „Environmental transitions”).

Przykładowe działania edukacyjne i badawcze, które mogą realizować profesorowie wizytujący:
  • prowadzenie zajęć – wykładów, seminariów, szkoleń na uczelni partnerskiej;
  • opracowanie wspólnych modułów lub programów nauczania, w tym krótkich programów np. szkół letnich lub zimowych;
  • zaangażowanie w prace metodologiczne i transformację metod nauczania;
  • dołączenie do grupy badawczej/laboratorium na uczelni przyjmującej;
  • budowanie zespołu naukowców 4EU+;
  • udział w rozwoju wspólnej infrastruktury badawczej;
  • uczestnictwo we wstępnych pracach badawczych, które mogą zakończyć się złożeniem wspólnego wniosku o finansowanie badań;
  • organizowanie konferencji i seminariów naukowych.

W przedsięwzięcia prowadzone przez naukowców mogą być zaangażowani również doktoranci i studenci 4EU+.

18 kwietnia w godz. 16.00-17.00 odbyło się spotkanie informacyjne z zespołem 4EU+, podczas którego przedstawione zostały szczegóły dotyczące programu 4EU+ Visiting Professorships.

Szczegółowe informacje, w tym formularz aplikacyjny oraz lista wymaganych dokumentów, dostępne są na stronie 4EU+.

Nabór trwa do 20 maja. Wyniki zostaną ogłoszone 8 lipca.