20 stycznia minęły dwa lata od zaprzysiężenia nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. W jakiej kondycji znajduje się to państwo na półmetku kadencji Donalda Trumpa? Analizy sytuacji USA pod rządami obecnego przywódcy dokona dr Ryszard Schnepf – prelegent podczas piątego w trwającym roku akademickim spotkania z cyklu , które odbędzie się 26 lutego.

Dr Ryszard Schnepf jest dyplomatą, który w swoim dorobku ma m.in. funkcje ambasadora RP w Urugwaju, Kostaryce, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Obecnie zajmuje się działalnością naukową. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół kultury latynoamerykańskiej i współczesnych problemów krajów iberoamerykańskich. Specjalizuje się również w teorii dyplomacji oraz kwestii stosunków międzynarodowych USA.

 

Dr Ryszard Schnepf był wykładowcą w Katedrze Iberystyki UW. Prowadził też zajęcia z historii Polski na amerykańskim Indiana University. Obecnie wykłada w Ośrodku Studiów Amerykańskich (Instytut Ameryk i Europy UW).

 

Za swoją działalność został wyróżniony Odznaką Honorową za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej, hiszpańskim Krzyżem Wielkim Orderu Izabeli Katolickiej oraz kostarykańskim Krzyżem Wielkim ze Srebrną Gwiazdą Orderu Juana Mory Fernándeza.

 

Dr Ryszard Schnepf wygłosi wykład pt. „Ameryka Trumpa – półmetek”. Wydarzenie odbędzie się 26 lutego o godz. 17.00 w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28).

 

To piąte w tym roku akademickim wystąpienie w ramach cyklu „8 wykładów na Nowe Tysiąclecie”. Wykłady organizowane są na UW od 2000 roku. W każdym roku akademickim jest ich osiem. Prelegentami są naukowcy, politycy, osoby związane ze światem kultury i sztuki, jak również duchowni.

 

Więcej informacji o cyklu „8 wykładów na Nowe Tysiąclecie”>>