408 godzin praktyki w szkołach, zajęcia z wykładowcami akademickimi rekrutowanymi z całej Polski. To program Szkoły Edukacji, w której kształcić się będą przyszli nauczyciele.

Uniwersytet Warszawski z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności przygotował studia dla absolwentów matematyki i filologii polskiej, którzy chcą zostać nauczycielami. Skorzystać z nich mogą również osoby, które na studiach nie wybrały specjalizacji nauczycielskiej, mają inne doświadczenie zawodowe i dopiero teraz zainteresowały się pracą w szkole.

 

Nietypowe studia

Szkoła Edukacji rozpocznie działalność pod koniec sierpnia. Będą to nietypowe roczne studia podyplomowe prowadzone w trybie dziennym. Na razie do wyboru są dwie ścieżki: matematyczna i polonistyczna, łącznie 60 miejsc. Ich pierwsza edycja jest bezpłatna. Dla tegorocznych kandydatów przygotowano także ofertę stypendialną obejmującą m.in. dofinansowanie kosztów zakwaterowania.

 

Uczy i wychowuje

Program zajęć został opracowany we współpracy z renomowanym Kolegium Nauczycielskim nowojorskiego Uniwersytetu Columbia (Columbia University Teachers College).

 

Na zajęcia praktyczne przeznaczono aż 408 godzin. Przez cały rok od poniedziałku do piątku schemat dnia studenta SE wyglądać będzie tak samo. Rano praktyka, po południu teoria. W pierwszej części dnia czas spędzi w jednej z warszawskich szkół w różnych rolach: obserwatora, uczestnika rady pedagogicznej, prowadzącego fragment zajęć lub całą lekcję. W drugiej zaplanowane są zajęcia akademickie. W planie znajduje się cała grupa przedmiotów kładących nacisk na wychowawcze aspekty pracy nauczyciela.

 

– Pamiętajmy, że szkoła nie tylko uczy, ale również wychowuje. Teraz w znacznie większym stopniu niż kiedyś problemem w polskich placówkach są kłopoty wychowawcze. Wcale nie chodzi o patologiczne zachowania. Młodzież często przychodzi na lekcje z bardzo dużym bagażem doświadczeń. To może być stres związany z utratą pracy przez opiekuna czy rozwód rodziców. Jest też znacznie więcej zagrożeń i pokus. Jeśli nauczycielowi uda się nawiązać lepszy kontakt ze swoim uczniem, to także proces uczenia historii, matematyki czy biologii może być bardziej efektywny – przekonuje prof. Jolanta Choińska-Mika, dyrektor Szkoły Edukacji.

Rekrutacja do Szkoły Edukacji trwa. Więcej informacji znajduje się na stronie www.szkolaedukacji.pl