Prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, spotkał się z reprezentantami z nigeryjskiego Uniwersytetu Bayero w Kano (BUK) oraz naukowcami z Wydziału Orientalistycznego UW. Rozmowy dotyczyły zacieśnienia dotychczasowej współpracy międzyuczelnianej. Spotkanie odbyło się 15 kwietnia w Sali Złotej.

W spotkaniu z rektorem UW uczestniczyli m.in. członkowie delegacji z BUK: prof. Sagir Adamu Abbas, rektor BUK, prof. Aliyu Mu’azu oraz prof. Yakubu Magaji Azare, a także przedstawiciele Wydziału Orientalistycznego (WO): prof. Piotr Taracha, dziekan WO, oraz prof. Nina Pawlak i dr hab. Izabela Will.

Goście z Nigerii biorą udział w rozpoczynających się na Wydziale Orientalistycznym UW Dniach Afryki, oraz jubileuszu 50-lecia kariery akademickiej prof. Niny Pawlak. Wydarzenia organizowane są przez Katedrę Języków i Kultur Afryki WO UW.

Uniwersytet Warszawski współpracuje z Uniwersytetem Bayero w Kano od 1986 roku. Wtedy to została podpisana umowa o współpracy akademickiej. Kolejne porozumienia zawarto w 2006 i 2015 roku. Obie uczelnie działały wspólnie m.in. w zakresie kształcenia, wymiany naukowców czy wspólnych publikacji. UW oferował programy edukacyjne, np. doktoranckie, studentom z BUK, prowadzone były wspólne przedsięwzięcia naukowe i konferencje. Studenci UW mieli możliwość odbycia staży językowo-kulturowych w Kano – w tym roku planowane są również staże wakacyjne, w których weźmie udział dziewięcioro studentów z Polski.

Obecnie przedstawiciele obu uczelni planują rozszerzyć dotychczasową współpracę również o inne obszary związane m.in. z prawem czy sztuczną inteligencją.