8 lutego na Uniwersytecie odbędzie się spotkanie z Zofią Posmysz, ocalałą więźniarką obozu Auschwitz. Ponad siedemdziesiąt lat po wojnie zdecydowała się po raz pierwszy opowiedzieć całą swoją historię.

Zofia Posmysz do Auschwitz trafiła jako osiemnastolatka. Spędziła tam trzy lata. Przeżyła eksperymenty medyczne, marsz śmierci, pobyt w Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Jest jednym z ostatnich świadków historii, pamiętających obozowe realia.

 

„Żeby przeżyć, trzeba przestrzegać reguł obozowej gry. Nie można dać się uderzyć – bo nie przestaną bić. Trzeba wyglądać w miarę zdrowo – inaczej wezmą na rewir. I przede wszystkim należy wiedzieć, jak rozmawiać z oprawcami. Bo nawet kat ma słabości. A ofiara nie zawsze jest bezbronna” – to fragment wywiadu rzeki z Zofią Posmysz „Królestwo za mgłą”.

 

Premiera tej książki jest okazją do postawienia pytania: czy warto jeszcze mówić o Auschwitz? A jeśli mówić – to  w jaki sposób? Debata z udziałem Zofii Posmysz i Michała Wójcika, dziennikarza, który przeprowadził wywiad, odbędzie się 8 lutego a auli Auditorium Maximum (Krakowskie Przedmieście 26/28). Początek spotkania o godz. 18.00.

 

Dyskusję poprowadzi dr Dobrochna Kałwa z Instytutu Historycznego UW. W rozmowie wezmą udział Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau; Marek Kraszewski, nauczyciel historii i współpracownik „Dużego Formatu” Gazety Wyborczej; Magdalena Tulli, pisarka oraz Magdalena Kicińska, reporterka.