Świętowanie 200. urodzin UW trwa. Podczas trzech kolejnych czerwcowych weekendów będzie można odkryć kampus główny i kampus Ochota UW, kibicować wioślarzom albo przenieść się w czasie o 200 lat wstecz do początku istnienia Uniwersytetu.

4 CZERWCA: REGATY WIOŚLARSKIE W regatach na Wiśle dotychczas rywalizowały ósemki Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej. Tym razem zaproszenie do udziału w zawodach przyjęło ponad 30 reprezentacji, w tym także ekipy zagraniczne. Swoje osady wystawiły Holandia, Chorwacja, Serbia, Niemcy, Szwecja i Węgry.

 

O godz. 10.00 pomiędzy mostami Gdańskim i Łazienkowskim rozpocznie się pierwszy wyścig. Wyścig główny UW – PW, odbędzie się o godz. 13.45.

Więcej informacji

 

4-5 i 18-19 CZERWCA: ODKRYJ UW!Dwa czerwcowe weekendy na Uniwersytecie upłyną pod hasłem: „Odkryj UW!” Najpierw dla wszystkich ciekawych nauki otworzy się kampus główny (4 i 5 czerwca), a dwa tygodnie później kampus Ochota (18 i 19 czerwca).

 

4 czerwca o 18.00 rozpocznie się „Noc naukowa dla każdego”. Na kampusie głównym (Krakowskie Przedmieście 26/28) przygotowano 60 wykładów, które potrwają do godz. 23.

 

Będą lekcje pokazowe języka czeskiego, japońskiego czy tureckiego. Wykładowcy Uniwersytetu opowiedzą m.in. o obserwacjach satelitarnych, imperium osmańskim w czasach rządów Sulejmana Wspaniałego, perskiej sztuce uprzejmości, stylizacji językowej w „Samych swoich” czy kryminologii i kryminalistyce w wielkim mieście.

Szczegółowy harmonogram wykładów (pdf)

Plan sytuacyjny z lokalizacją gmachów wykładowych (pdf)

 

5 czerwca o godz. 12.00 rozpocznie się Piknik rodzinny. Przygotowano wiele popularnonaukowych atrakcji. Będzie można dowiedzieć się, jak wygląda dzień archeologa na misji, nauczyć się pisać i mówić po chińsku, odwiedzić gabinet logopedyczny dla dzieci albo wybrać się na spacer varsavianistyczny.

Szczegółowy harmonogram z mapą (pdf)

 

Dwa tygodnie później, 18 i 19 czerwca, odkryje się też kampus Ochota.

Więcej informacji

 

DO 5 CZERWCA: WYSTAWA FOTOGRAFICZNA To ostatni moment na odwiedzenie Galerii plenerowej Łazienek Królewskich. Prezentowana jest tam wystawa fotografii naukowej. To zdjęcia wykonane przez studentów, doktorantów i pracowników UW. Można zobaczyć m.in. jak lewituje nadprzewodnik, fotografie Drogi Mlecznej wykonane w Chile lub świat widziany w podczerwieni.

Więcej informacji

 

11 CZERWCA: WEHIKUŁ CZASU11 czerwca od godz. 11.00 kampus główny i część Krakowskiego Przedmieścia zostaną przeniesione do lat 1816-1818, czyli do początków istnienia Uniwersytetu. Uczestnicy będą mogli m.in.: wziąć udział w zebraniu tajnej organizacji niepodległościowej, obejrzeć zdjęcia pokazywane w kosmoramie, nauczyć się tańczyć kadryla, zagrać w historyczną grę planszową albo obejrzeć odtworzony lot balonem.

Więcej informacji