Na łamach brytyjskiego dziennika „The Guardian” ukazał się zapis rozmowy pomiędzy prof. Marcinem Pałysem, rektorem UW, a prof. Stuartem Croftem, rektorem (vice-chancellor) Uniwersytetu w Warwick. Dyskusja dotyczy wpływu wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na sytuację tamtejszych szkół wyższych. To pierwszy z planowanych przez gazetę serii wywiadów, do każdego z nich zapraszani będą dwaj rektorzy: z Wielkiej Brytanii oraz z innego kraju europejskiego.

– W środowisku akademickim zdajemy sobie sprawę, że idea Brexitu nie jest popularna wśród przedstawicieli brytyjskich uczelni. Brexit nie ma żadnych pozytywnych skutków dla świata nauki. Toczące się obecnie w Europie dyskusje dotyczą tego, jak zminimalizować szkody, a nie jak osiągnąć korzyści z tej sytuacji – mówi w rozmowie prof. Pałys pytany, czy wyjście Wielkiej Brytanii z Unii nie było traktowane jak szansa na mniejszą konkurencję wśród europejskich uczelni.

Rozmowa dotyczy także tego, jak w przyszłości może wyglądać współpraca brytyjskich uniwersytetów z europejskimi partnerami. Prof. Pałys i prof. Croft dyskutują nad ewentualnymi zagrożeniami dla dalszego rozwoju brytyjskiej nauki związanymi z wyjściem z Unii. Rektorzy zastanawiają się też, czy nowa sytuacja Wielkiej Brytanii może zniechęcać młodych naukowców do przyjazdu na Wyspy oraz jaki wpływ na rekrutację zagranicznych studentów przez brytyjskie uniwersytety będzie miał Brexit.