Mamy sprawdzony pomysł na wakacyjny wyjazd dla tych, którzy zostają na Mazowszu. Wystarczy wsiąść na rower i zabrać ze sobą najnowszy numer „UW”.

A w nim czytelnicy znajdą trasę wycieczki szlakiem drewnianych zabytków architektury sakralnej. Okazuje się, że nie trzeba szukać daleko. Stare kościoły, cerkwie, zbory czy dzwonnice można spotkać już kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy. Na terenie całego Mazowsza zachowało się ponad 250 budowli tego typu.

 

Co roku ich liczba maleje. Aby ocalić od zapomnienia stare budynki, które w każdej chwili mogą ulec zniszczeniu, członkowie Koła Fotografii Przyrodniczej działającego na Wydziale Biologii UW uwieczniają na zdjęciach architektoniczne pamiątki z dawnych stuleci. Tak powstał projekt „Drewniane Mazowsze”, w ramach którego działa portal internetowy o tej samej nazwie, a w 2014 roku wydano album bogato ilustrowany zdjęciami i grafikami.

 

Na podstawie zawartych w nim informacji opracowaliśmy trasę wycieczki rowerowej szlakiem czterech drewnianych zabytków znajdujących się na terenie powiatu mińskiego w: Stanisławowie, Kamionce, Sinołęce i Jeruzalu. Jednak podróżniczych możliwości jest o wiele więcej, aby się o tym przekonać, warto zajrzeć na stronę projektu „Drewniane Mazowsze”.

 

Cały artykuł można przeczytać w najnowszym numerze pisma uczelni „UW” („Rowerowe wariacje na wakacje”, nr 3/73, s. 22-23).