12 października weszło w życie zarządzenie rektora UW o powołaniu Biblioteki Medycznej. Pierwsza filia Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie zapewni pracownikom i studentom Wydziału Medycznego Uniwersytetu Warszawskiego dostęp do materiałów bibliotecznych i zasobów informacyjnych niezbędnych do obsługi badań naukowych i realizacji procesu dydaktycznego.

Biblioteka Medyczna jest zlokalizowana w Bibliotece Wydziału Fizyki UW przy ul. Pasteura 5 w Warszawie. Stanowi część Systemu Biblioteczno-Informacyjnego Uniwersytetu Warszawskiego.

Rozpoczęła działalność wraz z inauguracją roku akademickiego 2023/2024. Jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–18.00. Zbiory nowej biblioteki są gromadzone z myślą o pracownikach i studentach Wydziału Medycznego UW, ale mogą też z nich korzystać – z prawem do wypożyczania zbiorów – pozostali członkowie społeczności Uniwersytetu Warszawskiego, jak również członkowie Klubu Absolwentów UW, profesorowie i doktorzy habilitowani spoza Uniwersytetu, a także posiadacze kont kaucyjnych. Z Biblioteki Medycznej na miejscu mogą też korzystać pozostałe osoby posiadające ważną kartę biblioteczną BUW.

Medyczny księgozbiór

Obecnie księgozbiór Biblioteki Medycznej składa się przede wszystkim z literatury przeznaczonej dla studentów pierwszego roku na kierunku lekarskim, rozpoczęto też gromadzenie podręczników dla drugiego roku. Będzie on powiększany wraz z rozwojem Wydziału Medycznego. Zasoby nowej biblioteki są już widoczne w Katalogu bibliotek UW. Wszystkie zalecane podręczniki medyczne znajdują się również w zbiorach BUW.

Działalność Biblioteki Medycznej organizacyjnie i merytorycznie koordynuje Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie. Część zadań jest realizowana we współpracy z Biblioteką Wydziału Fizyki.

– Zorganizowanie od podstaw nowej biblioteki w Systemie Biblioteczno-Informacyjnym UW było dla BUW prawdziwym wyzwaniem. Ściśle współpracowaliśmy z Wydziałem Medycznym, aby jak najlepiej poznać potrzeby jego studentów i pracowników, oraz z Wydziałem Fizyki w kwestiach organizacyjnych. Przez całe wakacje pracownicy BUW intensywnie gromadzili i opracowywali księgozbiór dla Biblioteki Medycznej, dzięki czemu mogła być gotowa na przyjęcie pierwszych użytkowników z początkiem roku akademickiego. Na bieżąco monitorujemy działalność naszej pierwszej filii i serdecznie zachęcamy społeczność Wydziału Medycznego do dzielenia się z nami opiniami na temat nowej biblioteki – mówi Anna Wołodko, dyrektorka BUW.