11 i 12 marca na Uniwersytecie Warszawskim odbyły się „Dialogi Europejskie” – międzynarodowe debaty o wojnie i Europie. Ważnym zagadnieniem poruszanym podczas tegorocznych spotkań była wojna w Ukrainie i jej konsekwencje dla porządku światowego, a także badań naukowych.

– Od początku agresji rosyjskiej na Ukrainę Uniwersytet Warszawski stawał po stronie Ukrainy. Już kolejnego dnia po rozpoczęciu walk na Uniwersytecie został powołany Zespół Rektorski, którego celem była koordynacja pomocy osobom reprezentującym ukraińskie środowisko naukowe oraz studentom ukraińskim, również tym przebywającym w Polsce – powiedział prorektor UW ds. badań prof. Zygmunt Lalak podczas inauguracji debat, która odbyła się 11 marca w budynku wydziałów Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UW.

 

Do początków zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę nawiązał też dr hab. Kamil Zajączkowski, dyrektor Centrum Europejskiego UW: – Od samego początku wojny w Ukrainie mówiłem studentom, również tym z globalnego południa, że wojna w Ukrainie nie jest wojną lokalną. To jest wojna o nowy kształt porządku międzynarodowego. Cieszę się, że dzisiaj po dwóch latach możemy się spotkać i rozmawiać o tym, co ona niesie i jakie będzie miała konsekwencje dla porządku międzynarodowego.

 

W spotkaniu rozpoczynającym debaty wzięli udział: prof. Zygmunt Lalak, prorektor UW ds. badań, ambasador Francji Etienne de Poncins, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Andrzej Szeptycki oraz dyrektor ds. globalizacji francuskiego MSZ (Ministère de l’Europe et des Affaires étrangères) Aurélien Lechevallier.

W 2022 roku Instytut Francuski w Paryżu zainicjował cykl debat publicznych „W obliczu wojny – dialogi europejskie”. W tym roku spotkania odbywają się m.in. na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Tegoroczne debaty dotyczą zakłóceń, jakie wojna w Ukrainie wywołała w zakresie zdobywania oraz rozpowszechniania wiedzy i informacji. Uczestnicy rozmawiają m.in. o tym, jaką część historii współdzielą państwa Europy, jakie narracje dotyczące integracji europejskiej są obecne w Rydze, Madrycie, Sarajewie czy Dublinie oraz jakie postaci historyczne i wydarzenia pojawiają się w dyskusjach o Europie.

 

Debaty mają charakter międzynarodowy. Trwające na UW „Dialogi europejskie” są organizowane przez Instytut Francuski i jednostki Uniwersytetu Warszawskiego: Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich, Centrum Europejskie oraz Interdyscyplinarny Zespół Współpracy UW-EHESS.

 

Spotkania odbyły się w budynku UW przy ul. Dobrej 55 (parter, audytorium 0.410). Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych, dostępne jest tłumaczenie w trzech językach: polskim, francuskim i angielskim.