Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, wygłosi na Uniwersytecie Warszawskim wykład pt. „Global Leadership: Lessons from the Ukraine Crisis”. Wydarzenie odbędzie się 9 maja.

9 maja na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się wykład Marka F. Brzezinskiego, ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce, na temat globalnego przywództwa w kontekście wojny na Ukrainie.

Mark F. Brzezinski urodził się w USA w 1965 roku i wychował w Waszyngtonie. Z wykształcenia jest prawnikiem. Ukończył studia w Dartmouth, uzyskał tytuł Juris Doctor na Uniwersytecie Wirginii, zaś na Uniwersytecie Oksfordzkim obronił doktorat z nauk politycznych.

W latach 1999–2001 pracował w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego przy prezydencie Billu Clintonie. Był doradcą ds. polityki zagranicznej w kampanii prezydenckiej Baracka Obamy.

W latach 2011–2015 pełnił funkcję ambasadora USA w Szwecji. Wprowadził tam innowacyjne metody wspierania amerykańsko-europejskiej wymiany handlowej, zapewniając realizację kluczowych szwedzkich inwestycji w USA. Był organizatorem pierwszej w historii wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Sztokholmie.

Pierwszy raz przyjechał do Warszawy w ramach stypendium Fulbrighta w 1991 roku, by prowadzić badania nad Trybunałem Konstytucyjnym. Badania zaowocowały pracą „Walka o konstytucjonalizm w Polsce”. W 2019 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

22 grudnia 2021 roku ambasador Mark Brzezinski przedstawił Prezydentowi RP list uwierzytelniający, na mocy którego został mianowany ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Wykład ambasadora Marka Brzezinskiego „Global Leadership: Lessons from the Ukraine Crisis” odbędzie się 9 maja o godz. 17.00 w Auli im. Adama Mickiewicza w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.

Wstęp na wykład jest wolny po wcześniejszej, potwierdzonej przez organizatorów, rejestracji pod adresem e-mail: potwierdzenia(at)uw.edu.pl. Liczba miejsc jest ograniczona. Wykład poprowadzony będzie w języku angielskim.